null

Magiczny Las FANAL – Madera

Drukuj otwiera się w nowej karcie
25.08.2022 09:00 - 25.09.2022 16:00
Bielański Ośrodek Kultury, ul. C. Goldoniego 1
BOK. Fotografia autorstwa Elżbiety Rogaczewskiej-Czępińskiej. Główny kadr: drzewo przypominające człowieka, z rozpostartymi gałęziami, w całości porośnięte mchem. W tle mgła i zielona trawa.

Zdjęcia prezentowane na niniejszej wystawie wykonane zostały przez Elżbietę Rogaczewską-Czępińską – podróżniczkę, fotografkę, której prace zostały wielokrotnie eksponowane na licznych wystawach. Była ona nagradzana za swoje fotografie na wielu konkursach krajowych i zagranicznych.

Lasy wawrzynolistne na Maderze to relikt trzeciorzędowy. Podobne lasy porastały 15-40 milionów lat temu południe Europy i północ Afryki. Zostały zniszczone w okresie lodowcowym i przez działalność człowieka.
Obecnie można je spotkać na Wyspach Kanaryjskich, archipelagach Azorów, Madery i w Maroku. Ale największy obszar występowania znajduje się na Maderze – jest to prawie 15 000 ha, co stanowi około 16% powierzchni tej wyspy. Lasy te na Maderze zaliczane są do tzw. lasów pierwotnych i zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Największe wrażenie robi przepiękny stary las Fanal. Najwyższe drzewa osiągają do 20 metrów wysokości i mają bardzo fantazyjne kształty. Rosną na wysokości około 1100 m n.p.m. i mają doskonałe warunki klimatyczne, bo większość dni w roku znajdują się w strefie mgieł i opadów deszczu.
Te stare lasy porośnięte są epifitami, licznymi gatunkami mszaków i porostów, co dodatkowo sprawia, że wyglądają one nieprawdopodobnie magicznie.

Elżbieta Rogaczewska-Czępińska jest członkiem Związku Polskich Fotografów Przyrody.

Data: 25 sierpnia – 25 września 2022 r.
Godz.: 9:00 – 16:00.
Miejsce: Bielański Ośrodek Kultury.

Wstęp wolny.


Źródło: bielanski.waw.pl

Sprawdź lokalizację na mapie