null

Letnie spacery historyczne – od Huty po Kaskadę

Drukuj link otwiera się w nowej karcie
zdjęcie przedstawia grupę ludzi biorących udział w spacerze historyczny, jednym z nich jest przewodnik z dokumentami, w tle widać mural upamiętniający powstanie warszawskie
Spacer historyczny po osiedlu Ruda

Przed nami czwarta edycja Letnich Spacerów Historycznych. Wspólnie z przewodnikami przygotowaliśmy kilka tras tematycznych skrywających mniej i bardziej znane historie z Bielan.

Startujemy w najbliższy weekend. W sobotę zapraszamy do zwiedzania schronu w hucie, a w niedzielę poznamy historię osiedle Piaski, które ma swój niepowtarzalny koloryt.

27 lipca // Zajrzyj do schronu huty

Zwiedzanie schronu, a właściwie „Stanowiska Dowodzenia Obrony Cywilnej” mieszczącego się w podziemiach biurowca Huty Warszawa ul. Kasprowicza 132 (obecnie Huta ArcelorMittal Warszawa). Obiekt powstał na przełomie lat 50. i 60. XX wieku i został zachowany w stanie nienaruszonym wraz z pełnym wyposażeniem.

Spacer poprowadzi Grzegorz Kielich.

Zwiedzanie schronu odbywa się w godzinach 11:00, 12:00, 13:00 i 14:00.

Wstęp tylko z biletami. Pula biletów wyczerpana.

28 lipca // Osiedle Piaski: betonowa pustynia?

Wybudowane na piaszczystych wydmach osiedle liczy już pół wieku. Z pozoru – bloki jak każde inne. Jednak gdy przyjrzymy się dokładniej, to zobaczymy, że Piaski mają swój niepowtarzalny koloryt. Spróbujemy odczytać zamysły architektów i urbanistów, porozmawiamy o kultowych lokalach: "Wrzosie", "Widoku" i "Tamarze".

Spacer poprowadzi Mateusz Napieralski, licencjonowany przewodnik warszawski i popularyzator historii Bielan.

Spacer zaczynamy o godzinie 11:00. Spotykamy się przy Megasamie Żoliborskim przy ul. Broniewskiego 65.

4 sierpnia // Filmowe Bielany z nutką retro

Podczas spaceru opowiemy m.in. jaki budynek zagrał w jednym z pierwszych powojennych kryminałów, dlaczego gwiazdy kina lat 70. marzyły o wizycie w pewnej bielańskiej willi, jak Polskę lat 80. widział amerykański koszykarz i wiele innych historii. Ponadto poszukamy odpowiedzi, w jakim filmie na Bielanach Lech Wałęsa zbierał grzyby, a także kto pierwszy śpiewał o „Karuzeli” na Bielanach.

Spacer poprowadzi przewodniczka Małgorzata Pindera z "Warszawa po naszemu".

Spacer zaczynamy o godzinie 11:00. Spotykamy się przy bramie głównej AWF Warszawa ul. Marymoncka 34.

11 sierpnia // Gdzie król jeździł na łowy, czyli niezwykłe dzieje Kaskady

Spacer będzie przebiegał ulicami, które dziś znajdują się na terenie dawnego królewskiego zwierzyńca. Podczas spaceru opowiemy m.in. o ludziach i wydarzeniach związanych z tym miejscem: dlaczego bywali tu polscy królowie, co łączyło carskiego generała z księciem Józefem Poniatowskim, gdzie znajdowała się olejarnia, do której podczas Powstania Warszawskiego mieszkańcy chodzili po olej oraz poszukamy śladów dawnego Marymontu.

Spacer poprowadzi przewodniczka Małgorzata Pindera z "Warszawa po naszemu".

Spacer zaczynamy o godzinie 11:00. Spotykamy się przy w rejonie ulic Marymoncka/Aleja Słowiańska.

24 sierpnia // Ile miasta-ogrodu w Młocinach?

W jakim stopniu zrealizowano na Młocinach koncepcję "miasta ogrodu" Ebenezera Howarda? Posłuchamy o tym, wędrując wśród eleganckich, dworkowych willi z lat międzywojennych: zarówno tych pięknie utrzymanych, jak i tych zrujnowanych. Nie zabraknie opowieści o dawnych mieszkańcach i lokalnych społecznikach, a także o nieistniejących już domach.

Spacer poprowadzi Mateusz Napieralski, licencjonowany przewodnik warszawski i popularyzator historii Bielan.

Spacer zaczynamy o godzinie 11:00. Spotykamy się przy przy skrzyżowaniu ulic Dzierżoniowskiej i Trylogii.

8 września // Słodkie lata 20. i 30. Opowieść o mieszkańcach i architekturze

Spacer klimatycznymi uliczkami w rejonie Starych Bielan. Niezwykłe historie o ludziach i eksperymentach architektonicznych okresu międzywojennego.

Spacer poprowadzi przewodniczka Monika Kieca ze Stolicy Dobrych Historii.

Spacer zaczynamy 8.09 o godzinie 11:00. Spotykamy się na Placu Konfederacji.

14 września // Zanim wyrosły bloki. Śladami wiejskiego Wawrzyszewa

Osiedle Wawrzyszew to potężne blokowisko z epoki Gierka. Jednak gdybyśmy cofnęli się w czasie do początku lat 70., to ujrzelibyśmy tam zupełnie inny widok: skromne domki, poletka uprawne i tabliczki uliczne z cudaczymi nazwami. Do dziś z dawnej wsi pozostały nieliczne ślady. Prześledzimy długą i bogatą „przedosiedlową” historię tego miejsca, przyjrzymy się lokalnym zabytkom.

Spacer poprowadzi Mateusz Napieralski, licencjonowany przewodnik warszawski i popularyzator historii Bielan.

Spacer zaczynamy o godzinie 11:00. Spotykamy się przy skrzyżowaniu ulic Wolumen i Wergiliusza.

21 września // Nie tylko cegiełka

Mała, biała cegiełka to znak rozpoznawczy budynków projektów Marii i Kazimierza Piechotków. Podczas spaceru dowiecie się skąd się wzięła, pod którą warstwą styropianu się skrywa i gdzie jej nie ma, bo... nigdy być nie miało. Przejdziemy przez dekady. Zobaczycie, jak w budynkach każdej z nich odbija się historia wielkich marzeń i wielkich rozczarowań poprzedniej epoki.

Spacer poprowadzą Anna Brzezińska-Czerska i Michał Piechotka.

Spacer zaczynamy o godzinie 13:00. Spotykamy się przy budynku Miejsca Aktywności Lokalnej przy ul. Kasprowicza 14.

 

grafika przedstawia plakat promujący letnie spacery historyczne w 2024 roku, w tle widać prześwietlone zdjęcie z jednego ze spacerów po Bielanach.