null

Lekcja samorządności

Drukuj otwiera się w nowej karcie

"Młodzieżowa Rada Samorządowa Bielan poprzez swe działania dążyć będzie do rozpowszechnienia działań samorządnościowych wśród mieszkańców Bielan, w szczególności dzieci i młodzieży" - z uchwały 01/2002 Młodzieżowej Rady samorządowej Bielan z dnia 5 grudnia 2002 roku.

Gorąca atmosfera i żywe emocje towarzyszyły obradom plenarnym Młodzieżowej Rady Samorządowej Bielan. 5 grudnia w sali MDK-u przy ulicy Andersena 4 zebrali się przedstawiciele samorządów bielańskich szkół. Spotykają się tak już od roku, zaczynali gimnazjaliści, do których z czasem dołączyli uczniowie szkół podstawowych i średnich.

W czasie ostatnich w 2002 roku obrad młodzieżowy samorząd przyjął pięć uchwał, w których zadeklarował poparcie dla działań związanych z niesieniem pomocy mieszkańcom dzielnicy, przeciwstawianiem się przemocy i rasizmowi, nawiązaniem współpracy z lokalnymi mediami oraz z organizacją w szkołach kursów ratownictwa medycznego.

Chociaż konkretne działania mogą podjąć w tych sprawach poszczególne samorządy szkolne, a uchwały mają dla nich tylko znaczenie opiniotwórcze, to Młodzieżowa Rada Samorządowa Bielan nie okazała się maszynką do głosowania. Prowadzący obrady Jerzy Wartenberg - opiekun rady - nie raz musiał uspokajać bardziej krewkich mówców. Dyskusja wśród "radnych" była jednak rzeczowa i konstruktywna. Pod jej dużym wrażeniem byli obserwatorzy: zastępca burmistrza Urzędu Dzielnicy Maciej Więckowski oraz naczelnicy Janusz Marciniak z Biura Rozwoju i Promocji i Zofia Gajewicz z Wydział Edukacji.

Kolejne spotkanie Młodzieżowej Rady Samorządowej Bielan zaplanowano na początek stycznia. Samorządowcy nie będą jednak obradować tylko wspólnie się bawić. Ta zabawa jak najbardziej się im należy, bo w grudniu mają szczególnie dużo pracy. Poszczególne samorządy szkolne są mocno zaangażowane w działalność społeczną.

Wolontariusze z bielańskich szkół między innymi zbierają paczki z prezentami świątecznymi dla dzieci, pomogają przy wigilii w Środowiskowym Domu Samopomocy przy Grębałowskiej, uczestniczą w programie "Starszy brat, starsza siostra" (pomoc dla potrzebujących dzieci przy odrabianiu lekcji).