null

Krystyna Prońko w Podziemiach Kamedulskich

Drukuj otwiera się w nowej karcie
04.06.2023 17:00 - 04.06.2023 18:00
Podziemia Kamedulskie, ul. Dewajtis 3
Krystyna Prońko. Czarno-białe zdjęcie artystki.

Repertuar czerwcowego koncertu obejmie największe przeboje artystki takie, jak Małe tęsknoty, Niech moje serce kołysze ciebie do snu, Biedna, Jesteś lekiem na całe zło oraz standardy jazzowe m.in. Autumn Leaves, Girl from Ipanema.

Krystyna Prońko - wokalistka, kompozytorka, producentka, pedagog, wydawca. Jest absolwentką Akademii Muzycznej Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej w Katowicach. Pracę artystyczną amatorsko, rozpoczęła od rodzinnego zespołu „Refleks”, w którym grali jej bracia. Potem otrzymała zaproszenie do pracy w chórkach towarzyszących Czesławowi Niemenowi, Skaldom czy Czerwonym Gitarom. Po usamodzielnieniu się rozpoczęła współpracę z Januszem Komanem i zespołem Koman Band, z którym dokonała wielu nagrań radiowych, płytowych, programów TV.

Jest wielokrotna laureatką Festiwalu Opolskiego. Jako gość, brała udział w Festiwalu w Sopocie, w Festiwalu Jazz Jamboree, a także w wielu festiwalach i zagranicznych trasach koncertowych. W latach 90-tych prowadziła autorskie audycje radiowe i telewizyjne.

Od 1991r. prowadzi firmę P.M. Krystyna Prońko, której celem jest kontynuacja pracy artystycznej pod własnym szyldem oraz wydawnictwo, w którym ukazało się wiele samodzielnie wydanych płyt. W latach 2000 – 2010 prowadziła także klasę śpiewu na UMCS w Lublinie. W swym dorobku ma niezaprzeczalne polskie hity – „Deszcz w Cisnej”, „Jesteś lekiem na całe zło”, „Małe tęsknoty”, „Złość”, „Poranne łzy” czy „Papierowe ptaki”.

Z równą łatwością śpiewa pop jak i standardy jazzowe. Lubi mieszać gatunki muzyczne ze sobą, bo jak mówi „nużące jest śpiewanie ciągle tego samego”. Na pytanie „jak określiłaby tę muzykę, którą wykonuje” – odpowiada: ”ani to pop, ani rock, ani to jazz, ani piosenka literacka. Moje śpiewanie i piosenki to po prostu współczesna muzyka rozrywkowa. A jeśli ktoś koniecznie chce to szufladkować, to niech nazywa to styl ”jazzy”(nie mylić z jazz ’em) Krystyny Prońko.”  

Jej dyskografia obejmuje trzy złote płyty. W 2008 r. otrzymała z rąk Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego srebrny medal „GLORIA  ARTIS”, a w 2019 r. z rąk Prezydenta RP Medal Stulecia Odzyskania Niepodległości.

Przy fortepianie zasiądzie znakomity pianista Przemysław Raminiak. Zapraszamy serdecznie!

Data: 4 czerwca 2023 r. (niedziela).
Godzina: 17:00 – 18:00.
Miejsce: Podziemia Kamedulskie.

Wstęp wolny. Liczba miejsc ograniczona. Decyduje kolejność przyjścia.