null

Zachowajmy park Harcerskiej Poczty Polowej. Trwają konsultacje społeczne

Drukuj link otwiera się w nowej karcie
zdjęcie przedstawia park Harcerskiej Poczty Polowej i zabudowę osiedla Ruda widziane od strony ul. Rudzkiej.
Autor: Michał Michałowski

Park Harcerskiej Poczty Polowej Powstania Warszawskiego stanowi naturalną barierę między aleją Armii Krajowej, a budynkami wielorodzinnymi osiedla Ruda. Znajdują się w nim liczne ścieżki spacerowe, plac zabaw oraz istotne ciągi piesze. Plan miejscowy sporządzamy, żeby uchronić to ważne miejscem odpoczynku dla osób mieszkających w okolicy. Masz potrzeby związane z tym terenem, zgłoś je właśnie teraz!

O zmianę obecnie obowiązującego planu dla tego rejonu, który dopuszcza na terenie parku zabudowę mieszkaniową, zabiegała od dłuższego czasu radna Ewa Turek. I to właśnie dzięki niej otrzymaliśmy teraz szansę na dokonanie zmian w planie zagospodarowania i ochronę tego wartościowego terenu zieleni, który dobrze służy mieszkańcom osiedla – komentuje burmistrz Grzegorz Pietruczuk.

Plan miejscowy to dokument, który określi, jak będzie można urządzić tę okolicę. W Warszawie plany ustalają, w jaki sposób można budować i przebudowywać budynki, ulice czy place. W planach zapisujemy też, którędy poprowadzić sieć infrastruktury czy jak urządzić tereny zieleni, parki i skwery.

Jaki jest obszar planu

Obszar sporządzanego planu to w całości park, który ma ok. 2,9 ha i znajduje się w zachodniej części Bielan. Teren Parku Harcerskiej Poczty Polowej Powstania Warszawskiego sąsiaduje z drogą szybkiego ruchu – aleją Armii Krajowej oraz ulicami: Godowską, Klaudyny, Rudzką i Gwiaździstą.

grafika przedstawia obrys parku Harcerskiej Poczty Polowej i jego najbliższej okolicy.

Park stanowi naturalną barierę między aleją Armii Krajowej, a budynkami wielorodzinnymi Osiedla Ruda. Od alei Armii Krajowej park jest odizolowany poprzez sztuczne górki.

Teren opracowania pełni rolę naturalnego połączenia Parku Kępa Potocka z terenami zieleni Marymontu, takimi jak np. Park Stawy Kellera czy Dolinka Marymoncka. Obszar objęty planem leży w znacznej odległości od głównych, ruchliwych ulic i jest ważnym miejscem odpoczynku dla mieszkanek i mieszkańców osiedla.

Znajdują się w nim liczne ścieżki spacerowe, plac zabaw czy ścieżka zdrowia. W parku łączy się także wiele ciągów pieszych, które pozwalają dojść między innymi do kładki nad aleją Armii Krajowej, kościoła Parafii Rzymsko-Katolickiej Świętych Wyznawców ojca Rafała Kalinowskiego i brata Alberta Chmielowskiego, a także szkół i przedszkoli zlokalizowanych w jego bezpośrednim sąsiedztwie.

Po co sporządzamy ten plan

Głównym celem sporządzenia planu jest zachowanie jego aktualnej funkcji i ochrona tego cennego terenu przed dopuszczoną w obecnie obowiązującym planie (mpzp części rejonu urbanistycznego ZD Marymont – Marymont II część I) zabudową mieszkaniową.

Jak mieszkańcy mogą uczestniczyć w tworzenie planu

Swoje potrzeby trzeba zgłosić na piśmie w formie wniosku do planu.

Wniosek do planu możesz złożyć do 29 listopada 2024

Jeśli chcesz poinformować osoby w swojej okolicy, wydrukuj czarno-biały plakat i powieść go na klatce.

Kto może złożyć wniosek do planu

Każdy może zgłaszać swoje potrzeby dotyczące otaczającej przestrzeni. Wszystkie głosy są tak samo ważne. Nie ma znaczenia, czy jesteś właścicielem gruntu, mieszkańcem obszaru objętego planem czy jakiegokolwiek innego fragmentu miasta.

Możesz reprezentować tylko własny interes lub potrzeby grupy osób, stowarzyszenia, fundacji itp. Każdą sprawę rozpatrują autorzy planu – urbaniści i architekci, a ostatecznie Prezydent i radni. 

Warto wyrazić swoją opinię i zgłosić propozycje. Złożone teraz wnioski pomogą projektantom przygotować lepszy plan.

Jak złożyć wniosek do planu

Wypełnij formularz:

Możesz go dostarczyć w jednej z form:

  • mejlowo na sekretariat.BAiPP@um.warszawa.pl
  • pocztą na adres Biura Architektury i Planowania Przestrzennego, Aleje Jerozolimskie 44, 00-024 Warszawa
  • osobiście w kancelarii głównej m.st. Warszawy, kancelarii Biura Architektury i Planowania Przestrzennego lub w Wydziałach Obsługi Mieszkańców w dzielnicy
  • elektronicznie przy użyciu kwalifikowanego podpisu elektronicznego albo podpisu potwierdzonego Profilem Zaufanym za pośrednictwem platformy ePUAP  

Wniosek złożony w terminie zostanie rozpatrzony przy opracowywaniu projektu planu. Nie otrzymasz odpowiedzi, ale możesz później sprawdzić podczas wyłożenia projektu planu, czy Twój wniosek został uwzględniony.

Sprawdź w klauzuli informacyjnej, jakie masz prawa związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych w tej sprawie.

Ogłoszenie o przystąpieniu do sporządzania tego planu miejscowego znajdziesz też na stronie prowadzonej przez Biuro Architektury i Planowania Przestrzennego Urzędu m.st. Warszawy oraz w Biuletynie Informacji Publicznej