null

Bielany po raz szósty goszczą wokalistów z całej Polski!

Drukuj otwiera się w nowej karcie

Już po raz szósty po pandemicznej przerwie odbył się Ogólnopolski Konkurs Piosenki Obcojęzycznej JoséSong. Młodzi wokaliści mieli szansę zaprezentować się na deskach Bielańskiego Ośrodka Kultury, prezentując piosenki w języku francuskim, włoskim, rosyjskim, niemieckim i hiszpańskim. Organizatorami JoséSong są: Urząd Dzielnicy Bielany, BOK oraz nauczyciele z XXII Liceum Ogólnokształcącego im. José Martí: Karolina Rudzik, Anna Szewczyk, Joanna Kura, Monika Olizarowicz-Strygner i David Vargas.

JoséSong to przedsięwzięcie, które odbywa się corocznie od 2015 r., przyciągając młodych wokalistów z całej Polski.

Mieliśmy mnóstwo zgłoszeń z całej Polski, co daje ogromną satysfakcję i cieszy, że JoséSong jest znany w każdym polskim województwie - podkreśla Karolina Rudzik, liderka konkursu.

JoséSong składa się z dwóch etapów. Wpierw uczestnicy VI edycji musieli przesłać zaśpiewaną przez siebie piosenkę w wersji demo. Wokaliści mogli wybrać dowolny repertuar w języku obcym. 18 marca 2022 r. w Bielańskim Ośrodku Kultury odbył się II etap, w którym licealiści mogli zaprezentować się przed szerokim, różnorodnym i wykwalifikowanym gronem jury. W tym roku oceniali: zespół Felivers, WOLSKA, Aleksandra Orłowska, Maryla Gralczyk, Stanisław Dembski, Jacek Maślanka, Magdalena Wieczorek, Aleksander Pałac, Gabriela Kurzac, Maciej Stolarczyk oraz Mikołaj Szymczyk. Z kolei perfekcyjnego języka pilnowali: Patrycja Stasiak (włoski), Elena Aksenova (rosyjski), Tatiana Fremond (francuski), Monika Puszczak (angielski), Peter Tokarski (niemiecki) oraz Rebeca Lema Martínez (hiszpański). Uczestnicy zaprezentowali niezwykle wysoki poziom. Jury długo obradowało nad werdyktem, który poznaliśmy 1 kwietnia 2022 r. podczas gali laureatów JoséSong. Publiczność mogła wtedy usłyszeć wyjątkowe głosy tegorocznych laureatów: Mateusza Subocza z Bielawy, Darii Salamon z Rudy Śląskiej, Mai Dąbrowskiej z Białegostoku, Amelii Lemańskiej z Dąbrowy Górniczej, Ewy Rejman z Sochaczewa, Lizavety Misnikovej i Poli Radoń z Warszawy, Zuzanny Ginko z Wyszkowa oraz zdobywczyni Grand Prix 2022 – Anety Domareckiej z Krakowa. Na scenie wystąpił również młodzieżowy zespołu JoséGlee, który przygotował piosenkę przewodnią konkursu pt. „Ven Conmigo(z hiszp. Chodź ze mną).

To niesamowite doświadczenie dla młodych ludzi, którzy w ten sposób tworzą swoje pierwsze portfolio. Cieszę się, że mogę obserwować ich rozwój – mówi Karolina Rudzik.

Na gali nie zabrakło również akcentów związanych z aktualną sytuacją w Ukrainie. W Bielańskim Ośrodku Kultury mogliśmy podziwiać występy dwóch młodych Ukrainek – Julianny Kytovej w piosence „Dziwny jest ten świat” oraz Oleksandry Knysh – uchodźczyni z Zaporoża, która zachwyciła wykonaniem hitu zespołu Queen „We are the champions”.

Oleksandra Knysh z Ukrainy podczas swojego występu na JoseSong 2022.
Oleksandra Knysh z Ukrainy podczas swojego występu na JoseSong 2022.

Podczas gali laureatów była obecna również pani Magda Czapińska – absolwentka liceum José Martí, mieszkanka Bielan, poetka i autorka tekstów piosenek śpiewanych przez m.in. Marylę Rodowicz, Hannę Banaszak, Edytę Geppert, Alicję Majewską i Annę Marię Jopek. Laureatki z poprzednich edycji: Aleksandra Bieniek, Karolina Zarzecka-Kula i Maria Leszczełowska – zaśpiewały dla pani Czapińskiej przeboje jej autorstwa: „Zamiast”, „W moim magicznym domu” i „Ale jestem”. Ogromną wartością konkursu jest to, że nie zapomina o laureatach i cały czas rozwija ich muzyczne kompetencje. Dlatego w 2020 roku powstała płyta „Superstars”, a na zimę 2022 roku planowana jest premiera drugiej. Ponadto laureaci wszystkich edycji mają też okazję występowania w różnych koncertach na terenie dzielnicy Bielany, a także sprawdzenia się w roli jurorów kolejnych edycji.

Warto podkreślić także jeszcze jedną bardzo ważną wartość tego przedsięwzięcia przy jego współtworzeniu biorą udział wolontariusze uczniowie i absolwenci z liceum José Martí.

Jestem zachwycony klasą, dojrzałością, dorosłością i organizacją młodzieży, która współtworzy konkurs. Uważam, że jest to elita krajowa, która będzie budować tę lepszą, bardziej kolorową, ciepłą i muzyczną Polskę. Jestem dumny z organizatorów JoséSong, szczególnie z pani Karoliny Rudzik, która całe lata poświęciła na stworzenie tego projektu – zdradza Grzegorz Pietruczuk, burmistrz dzielnicy Bielany.

Autor: Jan Sałek