null

Koncert “Bogusław Nowicki – Życie to jest podróż"

Drukuj otwiera się w nowej karcie
04.11.2020 18:00 - 04.11.2020 19:30
Plac zabaw przy ul. Kochanowskiego 22, Kochanowskiego 22, Warszawa

Na koncert składają się utwory refleksyjne ale utrzymane w zdecydowanie lekkiej konwencji z satyryczną narracją, nawiązującą do tradycyjnych, polskich biesiad i spotkań poetyckich, gdzie uzupełnione anegdotami, śpiewane są razem z publicznością.
Za znakomitą oprawę muzyczną odpowiada Marek Stefankiewicz, legenda polskiej muzyki rozrywkowej grający na instrumentach klawiszowych. Oprócz nowych utworów, opisujących dzisiejszą, dość skrzeczącą rzeczywistość, usłyszymy również najważniejsze piosenki z trzech poprzednich płyt autora. Wiele z nich znamy z kanonu piosenki literackiej. Często są to przeboje studenckich, żeglarskich i turystycznych szlaków, przywoływane  przy okazji koleżeńskich spotkań z gitarą,   prezentowane  na  radiowych i telewizyjnych antenach.

Bogusław Nowicki –  wykonawca piosenki autorskiej, literat, kompozytor, występuje z koncertami, które określa  jako „piosenki z tekstem”.
Będąc  studentem  /UMK w Toruniu/ wielokrotnie reprezentował swoje środowisko na Studenckim Festiwalu w Krakowie zdobywając nagrody za swoje autorskie piosenki. Jego utwory wygrywały wszystkie znaczące konkursy i przeglądy studenckie, od „Szklarskiej Poręby” po łódzką „Yapę” i gdańską „Bazunę”.  Piosenki   kojarzone  zawsze z Toruniem zdobywały tytuły „Studenckich Piosenek Roku”. Tak było z „Gawędziarzami”, „Uśmiechniętymi dziewczynami” czy „Poszukiwaniami”. Potem były  programy telewizyjne (m.in. krakowski Spotkania z Balladą, Turnieje Kabaretowe, autorski recital Ja i ten świat/ reż. Paweł Karpiński), występy na festiwalach w Opolu, gdzie zdobył nagrodę za piosenkę „Teoretyrada” zaprezentowaną w pamiętnym kabaretonie „Ostry dyżur”. Jak się później okazało, było to jedyne publiczne wykonanie tego utworu, natychmiast objęte zakazem prezentacji w mediach i na scenie.
Oprócz piosenek pisanych dla siebie, Bogusław Nowicki tworzy teksty dla innych artystów, śpiewających w najróżniejszych stylach, m.in. dla: Doroty Stalińskiej, Grażyny Świtały (znany utwór „Naprawdę czeka ktoś”), Marzeny Ślusarskiej, Ewy Urygi, Doroty Lanton, Bogusława Meca, Marka Hojdy, a także zespołów rockowych, jak: Mobilizacja, Haeven Blues czy heavy-metalowy Spider.

 

Widzowie telewizyjnej „Jedynki” znają go również jako autora i wykonawcę żartobliwej, tytułowej piosenki programu „Kawa czy Herbata”.
Przede wszystkim jednak jest twórcą własnych, bardzo osobistych ballad, które wydał na trzech płytach. Pierwsza nosi tytuł „Ballady”, druga -„Oceany” oraz najnowsza „ Optymizmu gram”.
Jest także animatorem działań promujących polską piosenkę literacką. To on ukuł termin „piosenki  z tekstem” (taki tytuł miała jego audycja, którą prowadził przez lata w radiowej „Trójce”) starając się zerwać ze stereotypem myślenia o piosence autorskiej, kojarzącej się ze smutnym poetą z gitarą.
W latach 2004 -2008  był  prezesem Związku Polskich Autorów i Kompozytorów “ZAKR”.  Obecnie jest Przewodniczącym Zarządu Sekcji Literackiej w Stowarzyszeniu ZAiKS.