null

Kampinos 1863 - piesza ekspedycja historyczno - survivalowa

Drukuj otwiera się w nowej karcie
13.09.2020 10:00 - 13.09.2020 15:00
Plac zabaw przy ul. Kochanowskiego 22, Kochanowskiego 22, Warszawa

Będzie to interaktywna lekcja historii z elementami survivalu. Podczas wyprawy dowiemy się jak wyglądała kuchnia powstańcza, warunki życia w lesie, weźmiemy udział w pokazie pozyskiwania wody pitnej poprzez użycie polowego filtru do wody.
Dowiemy się też jakich sposobów używali powstańcy, aby zmylić przeciwnika i jak jak radzili sobie w puszczy uciekinierzy z branki warszawskiej, którzy ruszyli w styczniu 1863 r. do kampinoskich lasów, by zorganizować się w oddział powstańczy.

Główne punkty wyprawy:
Start: Pętla autobusowa w Truskawiu
Truskaw - w miejscu obecnego parkingu przy wejściu do KPN znajdował się dawniej dwór, w którym tuż przed bitwą pod Budą Zaborowską zatrzymali się powstańcy Remiszewskiego na posiłek. Nieopodal stoi krzyż z tabliczką z 1981 r. i informacją o powstańcu zwanym „Krzywa Łapka” (to rzekome miejsce pochówku Remiszewskiego – jednak najprawdopodobniej spoczywa on w Zaborowie Leśnym); krzyż to przykład lokalnej legendy związanej z powstaniem styczniowym.

Zaborów Leśny – tu znajduje się mogiła powstańców Remiszewskiego (w grobie spoczywa ponad 70 osób), poległych i zamordowanych w bitwie pod Budą Zaborowską 14 kwietnia 1863 r.
Buda Zaborowska- nieopodal na wzgórzach między Budą Zaborowską a Zaborowem Leśnym znajduje się miejsce bitwy. Ok. godziny 12.00 powstańcy ostrzelali napotkanych kozaków, którzy patrolowali okolicę. Rosyjscy kawalerzyści podjęli walkę, oczekując na swoich piechurów z Lipkowa. Polacy zajęli pozycje na wydmach i bronili się przed naporem okrążających ich Rosjan.
Trasa łatwa – około 10 km. Czas trwania wędrówki około 5-6 godzin  z przerwami na opowieści i zadania survivalowe.