Płodowemu Zespołowi Alkoholowemu można całkowicie zapobiec – wystarczy, by kobieta w okresie ciąży nie spożywała napojów alkoholowych. Dlatego też Dzielnica Bielany już od kilku miesięcy prowadzi intensywną kampanię profilaktyczną pt. "Ciąża bez alkoholu". W jej ramach prowadzone są szkolenia dla grup zawodowych, przed którymi stoją wyzwania związane z przygotowaniem się do wczesnego rozpoznawania oraz pracy z dziećmi chorymi na FAS.
W listopadzie na terenie Dzielnicy Bielany odbyły się trzy debaty w środowiskach, które mogą przekazywać wiedzę dziewczętom i kobietom – przyszłym matkom. Debaty odbyły się w gronie dyrektorów, psychologów i pedagogów, pracowników socjalnych oraz pielęgniarek i położnych pracujących w bielańskich placówkach.
Rodzaj uszkodzeń zależy od okresu ciąży, w którym spożywany jest alkohol. Spożycie alkoholu może prowadzić do uszkodzenia ośrodkowego układu nerwowego, którego objawami są upośledzenia intelektualne, fizyczne i społeczne, ponieważ alkohol osłabia rozwój mózgu. Powyższe zespoły chorobowe objawiają się również uszkodzeniem budowy ciała, układu kostnego, skóry oraz wadami układów wewnętrznych.
FAS jest nową jednostką chorobową, która od niedawna funkcjonuje w świadomości społecznej Polaków i wymaga zdobycia nowych umiejętności i wiedzy przez wszystkich specjalistów pracujących na rzecz rodziny. Dzieci z Płodowym Zespołem Alkoholowym nie można wyleczyć, dlatego jakość ich życia zależy od uzyskanej pomocy i wsparcia odpowiednio przygotowanych służb.
Alicja Tyc, Koordynator Kampanii
Więcej o kampanii „Ciąża bez alkoholu” czytaj w najbliższym numerze miesięcznika "Nasze Bielany".
- Nasz profil na portalu Facebook link otwiera się w nowej karcie
- Nasz profil na portalu Twitter link otwiera się w nowej karcie
- Nasz profil na portalu Youtube link otwiera się w nowej karcie
- Nasz profil na portalu Instagram link otwiera się w nowej karcie
- visit-linkedin-profile link otwiera się w nowej karcie