null

Jubileusz Bielańskiego Klubu Kombatanta

Drukuj otwiera się w nowej karcie

To był wyjątkowy i uroczysty wieczór. 27 listopada, w Sali Widowiskowej bielańskiego Urzędu Dzielnicy zebrali się członkowie Bielańskiego Klubu Kombatanta, nowo wybrane władze dzielnicy, na czele z burmistrzem Grzegorzem Pietruczukiem, radni oraz sympatycy środowiska kombatanckiego, by wspólnie celebrować piękny jubileusz – dwudziestopięciolecie istnienia Bielańskiego Klubu Kombatanta.

Klub powstał w 1993 roku. Zrzesza członków różnych organizacji kombatanckich działających na terenie Bielan, Żoliborza i Łomianek, samemu nie mając sformalizowanych struktur. Ma jednak swoje jasno określone cele, do których należą przede wszystkim pielęgnowanie pamięci o zbrojnym oporze wobec nazistowskiego i sowieckiego okupanta, obchodzenie rocznic ważnych wydarzeń z historii Polski oraz szerzenie wiedzy historycznej wśród młodego pokolenia.

Oficjalna część wieczoru rozpoczęła się od przywitania gości: prezesa Mazowieckiego Zarządu Wojewódzkiego Związku Kombatantów Rzeczpospolitej i Byłych Więźniów Politycznych – pułkownika Józefa Koleśnickiego, zastępcy komendanta Wojskowej Komendy Uzupełnień Warszawa-Śródmieście, pułkownika Mirosława Pakuły, senator Barbary Borys-Damięckiej, Burmistrza Dzielnicy Bielany Grzegorza Pietruczuka, wiceburmistrzów: Katarzyny Potapowicz, Włodzimierza Piątkowskiego i Andrzeja Maliny, radnych – Magdaleny Lerczak, Anny Czarneckiej, Karoliny Dłuskiej, Sylwii Lacek, Wojciecha Borkowskiego i Ryszarda Zakrzewskiego, komendanta rejonowego Policji Lecha Bielaka oraz naczelnika V Oddziału Straży Miejskiej Romualda Modzelewskiego, a także, oczywiście, licznie przybyłych kombatantów, bohaterów wieczoru.

Następnym punktem części oficjalnej było wręczenie odznaczeń dla osób, które od lat swoimi działaniami wspierają i tworzą Bielański Klub Kombatanta. Zarząd Główny Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej przyznał odznaczenie pamiątkowe za zasługi. Otrzymali je: przewodniczący BKK Józef Kassyk, Urszula Przymus i Henryk Ratyński. Odznaczenia Za Wybitne Zasługi od Zarządu Mazowieckiego ZKRPiBWP wręczono: Józefowi Kassykowi, Marianowi Zubali, Witoldowi Gębiczowi, Janowi Wesołowskiemu i Hilaremu Jechowiczowi, zaś Za Zasługi – Leokadii Zając i Iwonie Kuc.

Kolejnym punktem części oficjalnej było wręczenie Kombatanckiej Odznaki Jubileuszowej „Polska Niepodległa 1918-2018”. Otrzymali ją: Andrzej Rak, Józef Jabłoński, Stefan Trzpil, Urszula Przymus, Henryk Ratyński, Irena Wróblewska i Wiesława Grygiencze. Wręczono także dyplomy uznania z okazji rocznic urodzin członków BKK. Dyplomy trafiły w ręce: Witolda Grzybowskiego, Marii Idzikowskiej-Szymańskiej, Józefa Jabłońskiego, Grażyny Chrapkowskiej-Macierzyńskiej i Hilarego Jechowicza (90 lat) oraz Stefana Trzpila, Józefa Kassyka, Zofii Kalinowskiej i Jerzego Sacewicza (85 lat).

Burmistrz Grzegorz Pietruczuk, wiceburmistrz Katarzyna Potapowicz oraz radna Magdalena Lerczak, do niedawna wiceburmistrz odpowiedzialną za kulturę i opiekę nad kombatantami wręczyli natomiast Józefowi Kassykowi, Urszuli Przymus, Jerzemu Sacewiczowi, Wiesławie Grygiencze, Marianowi Zubali, Irenie Wróblewskiej, Tadeuszowi Ziemakowi i Irmie Wieczorkowskiej-Bednarek podziękowania za ich wieloletnią społeczną pracę w Bielańskim Klubie Kombatanta

Po części oficjalnej odbyła się projekcja filmu dokumentalnego pod tytułem „I w sercu, i w pamięci. Historia Bielańskiego Klubu Kombatanta” w reżyserii Jakuba Brzozowskiego i Jakuba Pełki. Widzowie nie kryli wzruszenia, zaś twórcy filmu otrzymali od przewodniczącego BKK Józefa Kassyka pamiątkowe dyplomy. Dyplom otrzymał także piszący te słowa, za opracowanie tekstu do broszury zatytułowanej „25 lat Bielańskiego Klubu Kombatanta 1993-2018”. Zarówno broszurę, jak i płytę DVD z filmem (obydwie te pozycje wydał przez Urząd Dzielnicy Bielany), otrzymali w formie prezentu wszyscy obecni na uroczystości jubileuszowej goście.

Potem rozpoczęła się część artystyczna w wykonaniu trupy teatralnej „Warszawiaki” i… członka Bielańskiego Klubu Kombatanta, Hilarego Jechowicza. Pan Hilary, podczas pobytu w wojsku, nauczył się gry na banjoli, która od tego czasu jest jego ulubionym instrumentem. Nie mógł więc sobie odmówić wspólnego występu wraz z zespołem, który zaprezentował nieco zainscenizowane cwaniackie piosenki warszawskie, a także utwory harcerskie i powstańcze. Wspólny występ „Warszawiaków” i Hilarego Jechowicza bardzo się podobał, nie obyło się bez bisów.

Ostatnim punktem programu był poczęstunek, który stał się okazją do długich rozmów w zaprzyjaźnionym gronie.

Jubileusz Bielańskiego Klubu Kombatanta przeszedł do historii. Wszystkim naszym kombatantom życzymy przy tej okazji 200 lat (nie wypada życzyć 100, ponieważ w gronie członków BKK są także i ci ponad stuletni!), a korzystając z faktu, że nasza gazeta ukaże się jeszcze przed świętami – Wesołych Świąt Bożego Narodzenia i wszystkiego najlepszego w nadchodzącym 2019 roku!

Rafał Dajbor

Zobacz galerię (81 zdjęć)