Część koncertową „Żegnaj lato na Bielanach” zainaugurował występ laureatów VII edycji festiwalu JoséSong. Nieprzypadkowo, bo promował najnowszą płytę spod tego szyldu – „Bielany akustycznie”. Na krążek składa się śpiewanych przez młode i zdolne wokalistki 11 utworów, dziś prawdziwych polskich klasyków, które powstały na Bielanach. Albumu od 2 września można słuchać na serwisach streamingowych.
Festiwal JoséSong ma spełniać marzenia i rozwijać pasje młodych ludzi – mówi jego twórczyni Karolina Rudzik.
I tak się dzieje, bo mimo że powstał na Bielanach ponad pięć lat temu, to już jest marką wykraczającą daleko poza naszą dzielnicę. Na przykład na pierwszej festiwalowej płycie śpiewa m.in. Patrycja Wolska, laureatka I miejsca w 2018 r., która niedawno wydała debiutancki album „Wolska”. Tylko czekać, aż w jej ślady pójdą kolejne utalentowane artystki młodego pokolenia. Choćby te, które usłyszymy na najnowszym krążku JoséSong „Bielany akustycznie”: Nadia Reguła, Kornelia Czerwiec, Aleksandra Pieczkowska, Natalia Kosmowska, Katarzyna Wygnaniec, Elisabeth Pryka, Kinga Wołoszyn, Ewa Rejman, Zuzanna Urbanik i Daria Salamon.
Każda wokalistka śpiewa po jednej piosence. To utwory będące już polskimi klasykami, zaprezentowane w nowej odsłonie, ale wciąż z magią i duchem oryginałów. I rzecz jasna takie, których historia wiąże się z Bielanami. Tak jak „W moim magicznym domu” z repertuaru Hanny Banaszak, ale ze słowami autorstwa Magdy Czapińskiej rodem z Bielan, opowiadającej o domach na Barcickiej, Lubomelskiej i Cegłowskiej, a także muzyką skomponowaną przez Janusza Strobla, który przez pewien czas mieszkał w naszej dzielnicy.
Z kolei Marek Dutkiewicz, mieszkaniec Wawrzyszewa, napisał wiele piosenek należących do kanonu polskiej muzyki rozrywkowej. Spośród nich na płytę trafiła „Aleją gwiazd”, obok której mamy „Tyle słońca w całym mieście”. To zaś utwór skomponowany przez Jarosława Kukulskiego, a śpiewany przez Annę Jantar, sąsiadów Dutkiewicza.
Nieco dalej, bo na Starych Bielanach przy ul. Płatniczej mieszkała Kora, czyli Olga Jackowska. Charyzmatyczna wokalistka Maanamu pozostawiła wraz z zespołem masę przebojów, w tym „Boskie Buenos”. Natomiast na początku lat 90. w małym domku przy ul. Kleczewskiej Jacek Cygan napisał tekst do muzyki Stanisława Syrewicza, a utwór „To nie ja” zaśpiewała Edyta Górniak, zdobywając jak dotąd dla Polski najwyższe, drugie miejsce na festiwalu Eurowizji.
Bielany to miejsce, gdzie tworzyło i tworzy bardzo wielu artystów. Oprócz wyżej wspomnianych z naszą dzielnicą związani są także Andrzej Brzeski i Lidia Stanisławska, której „Wielki sen” otwiera album „Bielany akustycznie”. Tą płytą przypominamy mieszkańcom o tym fakcie. Jeżeli uwielbiacie polską muzykę i chcecie posłuchać odświeżonych wersji hitów sprzed lat, to koniecznie sięgnijcie po najnowszy, już trzeci krążek spod szyldu JoséSong – podkreśla Grzegorz Pietruczuk, burmistrz dzielnicy.
Album wyprodukowali Miłosz Fergiński i Konrad Jażdżyk z zespołu Felivers. Można go odsłuchać pod linkiem https://link.emuze.me/josesongbielanyakustycznie.
Lista utworów:
-
Wielki sen (Nadia Reguła)
-
Życia mała garść (Kornelia Czerwiec)
-
Trzeba marzyć (Aleksandra Pieczkowska)
-
Dłoń (Natalia Kosmowska)
-
W moim magicznym domu (Katarzyna Wygnaniec)
-
Gdy mi ciebie zabraknie (Tercet Esencja)
-
Boskie Buenos (Elisabeth Pryka)
-
Tyle słońca w całym mieście (Kinga Wołoszyn)
-
Aleją gwiazd (Ewa Rejman)
-
To nie ja (Zuzanna Urbanik)
-
Zamiast (Daria Salamon)