null

Joga w Przedszkolu nr 422 „Kolorowa Sowa”

Drukuj link otwiera się w nowej karcie

W obecnych czasach, dzieci i dorośli bombardowani są różnymi bodźcami ze świata zewnętrznego, takimi jak telewizja, natłok informacji z Internetu, gry komputerowe czy choćby hałas uliczny. Nie ma czasu na relaks czy wyciszenie. Stąd pomysł na wykorzystanie w pracy z dziećmi ćwiczeń jogi, zarówno w terapii logopedycznej jak i podczas codziennych aktywności w przedszkolu.

Poszukując coraz nowszych metod i technik wspomagających skuteczność terapii logopedycznej, pozwalających spojrzeć na dziecko holistycznie, wprowadzono na zajęciach logopedycznych w Przedszkolu nr 422 innowację pedagogiczną pt. Oddycham prawidłowo, rosnę zdrowo. Profilaktyka i terapia dysfunkcji oddychania z elementami jogi dla dzieci.

Pozytywne oddziaływanie jogi na narząd ruchu człowieka sprzyja uzyskiwaniu i utrwalaniu warunków progowych dla terapii logopedycznej: poprawie napięcia mięśniowego, poprawie postawy ciała, właściwego, fizjologicznego toru oddechowego wśród dzieci, jakim jest oddychanie nosem. Warunki progowe są niezbędne do prawidłowego przebiegu funkcji biologicznych w obrębie narządu żucia i kształtowania normatywnej artykulacji.

Przedszkolaki przez cały rok miały okazję zgłębiać tajniki jogi na zajęciach logopedycznych, wykonując różnorodne asany w pozycjach leżących, siedzących czy stojących. Podczas obchodów Światowego Dnia Świadomości Autyzmu – „Niebieskich Igrzysk”, wysłuchały jogowej opowieści, naśladując ruchy zwierząt zamieszkujących wiejskie gospodarstwo – od kota po pszczołę! Wykazywały się przy tym dużym zainteresowaniem i zaangażowaniem, a joga towarzyszyć im będzie także w kolejnych latach nauki przedszkolnej. 

Zajęcia z jogi prowadzone są również w grupie „Nutki”, do której uczęszczają dzieci pięcioletnie. Od listopada przedszkolaki mają możliwość brać udział w zajęciach z wykorzystaniem ćwiczeń oraz zabaw statycznych i dynamicznych. Celem tego typu aktywności jest poznanie własnego ciała, nauka poprawnego oddychania, sposobów relaksacji, a także ćwiczeń postawy, czyli asan. Poprzez praktykę jogi, dzieci uczą się skupiać na swoim oddechu i ciele, co może pomóc im uspokoić się i skoncentrować. Joga pomaga również rozwijać elastyczność, siłę i równowagę ciała, uczy dzieci umiejętności zarządzania stresem, radzenia sobie z negatywnymi emocjami oraz zwiększania świadomości ciała i umysłu. Do naszych zabaw wykorzystujemy elementy matematyki, nauki o przyrodzie, gimnastyki korekcyjnej, terapii ręki czy bajkoterapii.  Przedszkolaki bardzo chętnie uczęszczają na zajęcia, które są połączeniem ruchu, zabawy i relaksu.

Opracowały:
Paulina Mazur – logopeda P. 422
Małgorzata Czerwińska – nauczycielka P. 422

Trzech chłopców kuca i uśmiecha się do kamery.
Zobacz galerię (5 zdjęć />)
Dzieci siedzą na matach i ćwiczą jogę.
Dzieci siedzą na macie z wychowawczynią i zatykają palcami swoje uszy.
Dwóch chłopców i dziewczynka siedzą na dywanie i wykonują ćwiczenia rozciągające.
Chłopiec siedzi na dywanie i ćwiczy jogę.