null

Piosenka Autorska w Podziemiach Kamedulskich – Jan Kondrak

Drukuj otwiera się w nowej karcie
09.05.2021 - 09.05.2021

Zapraszamy na koncert Jana Kondraka, który zaśpiewa fragmenty poematu "Missa Pagana" i piosenki Stachury.

Jan Kondrak – absolwent polonistyki w UMCS, autor, kompozytor i wykonawca piosenek, tłumacz, publicysta i prozaik, współzałożyciel Lubelskiej Federacji Bardów, zdobywca nagród na Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie, Krajowego Festiwalu Piosenki w Opolu i świnoujskiej FAMY.

Jan Kondrak o Stachurze: „Zawsze jednak wracałem myślami do jego poematów. Smakowałem sposób nawiązywania do Pieśni nad Pieśniami i do bitników amerykańskich jednocześnie. Podziwiałem bujność i frekwencję leksykalną. Wyrafinowanie skojarzeń i ich oryginalność”.

Stachura stosując kalki językowe, łamiąc zasady gramatyki i mieszając style, osiąga efekt artystyczny. Na przykład osiąga klimat „retoryki intymnej” w Przystępuję do ciebie, czy artystyczny wymiar inwektywy w Kropce nad Ypsylonem. I kropka.

Jan Kondrak wydał następujące fonogramy solowe: "Missa Pagana", "Tango Tristè", "Madamme I" i "Madamme II" (wszystkie z tekstami Edwarda Stachury). A także Kolędy przy gitarze i pozycje z tekstami własnymi: "Wyzwanie", "Tym – co pod wiatr", "Romanse ballady", "Kto Co", "Maratończyk i Wieczna Wieża".

Z Lubelską Federacją Bardów wydał następujące płyty: "Na żywo w Hadesie", "Miłość mi wszystko wyjaśniła" (do słów Karola Wojtyły), "Kolędy Żaglowe", "Lubelska Federacja Bardów Kazimierzowi Grześkowiakowi" (z tekstami Kazimierza Grześkowiaka), "Imperium", "Tygiel", "Klechdy Lubelskie", "Dycha" w Trójce" i "Stachura-Poematy".

Jego utwory wykonywali: Beata Kozidrak, Urszula, Krzysztof Cugowski, Piotr Cugowski.

Termin: 9.05.2021 r.
Godz.: 17:00.
Transmisja: na stronie Nasze Bielany na Facebooku.

Załączniki: