Czy budynek może być inteligentny? Jak najbardziej - twierdzi spółka Inteligentny Budynek, która po raz trzeci zorganizowała konkurs na budynek roku. Taki właśnie gmach zdaniem kapituły konkursu znajduje się na Bielanach. Biurowiec PKO BP S.A. przy ulicy Wólczyńskiej 133 został uznany za najlepszy budynek wykonany w standardzie Europejskiej Magistrali Instalacyjnej (EIB) w 2002 roku.
O co w tym wszystkim chodzi? EIB to system automatyki budynku, oparty na połączeniu instalacji elektrycznej ze specyficzną siecią komputerową. Służy do zarządzania i nadzoru urządzeń technicznych, instalacji, które w klasycznym wykonaniu pracują jako odrębne. W jednym pomieszczeniu - centrali zintegrowane są systemy zarządzania energią, przeciwpożarowe i bezpieczeństwa (monitoring, kontrola dostępu, system antywłamaniowy)
Co ciekawe, nagroda przypadła budynkowi, który przez długie lata straszył mieszkańców Bielan pustym szkieletem. Budynek planowany jako biurowiec Unitry stał bezużyteczny od 1978 do 1989 roku, kiedy to przejęła go PKO BP. Systematycznie modernizowany doczekał się jako pierwszy w Polsce zastosowanego na taką skalę systemu EIB. Cały biurowiec to właściwie kompleks trzech budynków, oprócz najbardziej znanego 17 piętrowego wieżowca są jeszcze mniejsze: hotel i centrum szkoleniowe.
Opiekę nad czterystoma pracownikami przy pomocy EIB sprawują zaledwie dwie osoby na zmianę. "W tej chwili temperatura zadana to 22 stopnie, a w każdym pomieszczeniu można indywidualnie regulować ją o plus-minus dwa stopnie" - opowiada szef administracji Jacek Kuliński - system jest energooszczędny, choć po roku eksploatacji jeszcze trudno nam dokładnie oszacować oszczędności. W krajach Europy Zachodniej dzięki EIB obniża się zużycie energii do 40%".
Co ważniejsze - pod "czułą" opieką EIB znajduje się Centrum Operacji Kartowych (a więc wszystko co załatwiamy przy pomocy plastikowych pieniędzy), bo ten właśnie departament PKO BP mieści się przy Wólczyńskiej 133.