null

Inauguracja Bielańskich Dni Kultury 2013

Drukuj otwiera się w nowej karcie

W niedzielę 19 maja zainaugurowaliśmy Bielańskie Dni Kultury. Jest wieloletnią już tradycją, że prezentacje wydarzeń kulturalnych, edukacyjnych i sportowo-rekreacyjnych rozpoczynamy w czas odpustu w Zielone Świątki w kościele Pokamedulskim i na terenie wokół kościoła, odpustu który na Bielanach odbywa się od czasów panowania królów Władysława IV i Jana Kazimierza.

Dopisała znakomicie pogoda i dopisali mieszkańcy Bielan.

Przed mszą św. w procesji prowadzonej przez proboszcza parafii ks. Wojciecha Drozdowicza udaliśmy się na brzeg Wisły, do którego zgodnie z tradycją sięgająca roku 1673, przypłynął z Katedry Warszawskiej obraz św. Bonifacego... Został uroczyście przyjęty i procesyjnie wniesiony do kościoła Pokamedulskiego. Tam odbyła się odpustowa msza św. w święto Zesłania Ducha Świętego.

Po mszy poseł Joanna Fabisiak oraz Zarząd Dzielnicy Bielany złożyli kwiaty przy grobie Stanisława Staszica.

Następnie mieszkańcy Bielan i Warszawy uczestniczyli w prezentacjach kulturalnych. Przed kościołem tańce dworskie epoki renesansu i baroku zaprezentował zespół tańca historycznego Chorea Antiqua. Szczególnym wydarzeniem tegorocznej inauguracji Bielańskich Dni Kultury było widowisko przygotowane przez ks. Wojciecha Drozdowicza – przedstawienie sceny z V rozdziału „Pana Wołodyjowskiego” Henryka Sienkiewicza, która rozgrywała się właśnie w naszym bielańskim kościele. W rolę imć Onufrego Zagłoby, małego rycerza Ketlinga, hetmana Jana Sobieskiego, narratora wcielili się – przebrani w sarmackie stroje – członkowie Zarządu Dzielnicy Bielany na czele z burmistrzem Rafałem Miastowskim. Brawurowo odegrana scenka przez panów burmistrzów i ks. Wojciecha Drozdowicza spotkała się z aplauzem publiczności