null

III Polsko-Brytyjska Konferencja Miast Partnerskich

Drukuj otwiera się w nowej karcie

W dniach 15-17 kwietnia 2002 roku w Sopocie odbyła się po raz trzeci Polsko-Brytyjska Konferencja Miast Partnerskich pt. "Współpraca Polski i Wielkiej Brytanii w obliczu rozszerzenia Unii Europejskiej".

Konferencja w której wzięło udział ponad 150 przedstawicieli z miast naszego kraju i Anglii, została zorganizowana przez Związek Miast Polskich i Międzynarodowe Biuro Władz Lokalnych w Londynie. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele Gminy Warszawa-Bielany oraz przedstawiciele miasta bliźniaczego Bielan -pani Małgorzata Zajączkowska z Dzielnicy Ealing w Londynie.

Obszarów współpracy pomiędzy miastami Anglii i Polski jest dużo - od gospodarki, nauki, ochrony środowiska, wspólną realizację projektów z wykorzystaniem środków unijnych.

Przedstawiciele obu stron za najlepsze formy współpracy uznawali nawiązywanie współpracy gospodarczej, do której zachęcali też przedstawiciele Ambasady Brytyjskiej w Polsce. Przedstawiali projekty organizacji misji handlowych ułatwiających wzajemne poznanie i nawiązanie kontaktów.

Konferencja dowiodła, że partnerskie kontakty mogą owocować wieloma ciekawymi przedsięwzięciami. Na ich realizację można pozyskać środki z budżetu Unii Europejskiej. Pomocne w tym względzie mogą być informacje przekazywane społecznościom lokalnym przez pracowników powstających w Brukseli biur regionalnych.

Wymiana doświadczeń o prowadzonej współpracy bliźniaczej pomiędzy miastami Polski i Anglii pozwoliła przybliżyć zagadnienia, które chcą rozwijać najmłodsze miasta partnerskie takie jak Sopot i Southend oraz Bielany i Ealing.