null

Folk miasta, folk w mieście. Koncert zespołu Dzikie Jabłka

Drukuj otwiera się w nowej karcie
13.05.2018 - 13.05.2018
nazwa, Kochanowskiego 22, Warszawa

Dzikie Jabłka powstał w Łodzi wiosną 2011 roku w wyniku zetknięcia dwóch żywiołów. Jeden z nich to Afryka – fascynaci kultury i przede wszystkim muzyki Czarnego Lądu, od wielu lat studiują jej rytmy i podróżują do Afryki Zachodniej. Uczą się od światowej sławy mistrzów afrykańskich bębnów i sami nauczają tej sztuki w Polsce.
Drugi to żywioł polski – muzycy podróżują z kolei po różnych zakątkach naszego kraju, poszukując rodzimych źródeł. Uczą się od podeszłych już wiekiem mistrzów, zgłębiają tajniki mazurków, kujawiaków, polek, odkrywają na nowo to, co zapomniane, a tak piękne w polskiej muzyce ludowej.
Grają na oryginalnych, przywiezionych z Afryki bębnach: djembe, dun-dun, tama, krin, na balafonie (afrykański pierwowzór ksylofonu), fletach, harmonii polskiej, wykorzystują liczne etniczne przeszkadzajki, takie jak shekere, guiro, se-se czy zaklinacz deszczu. Na pierwszy plan wysuwają się często wirtuozerskie skrzypce, a brzmienie uwspółcześniają cajon, gitara i bas.
Jesienią 2016 zespół wydał długo oczekiwaną na polskiej scenie muzyki world debiutancką płytę, która została sfinansowana dzięki wsparciu fanów zespołu. Album Dzikie Jabłka – „Prosto z ziemi” jest pięknie wydany i stylistycznie bardzo zróżnicowany. Składa się z jedenastu utworów i choć łączy je wspólny mianownik “korzenności”, to jednak każdy z nich stanowi zupełnie oddzielną, unikalną jakość. Od żywiołowego Wiwatu do lirycznej, delikatnej Kołysanki, od surowego brzmieniowo i prostego w formie Mazurka do skomplikowanej aranżacyjnie Krasuli czy gęstych i wielowymiarowych Łabędzi. To emocjonująca, intrygująca i energetyczna muzyczna opowieść o niezliczonych barwach życia: miłości, tęsknocie, radościach i upływającym czasie.
Zespół zdobył wiele nagród na czołowych polskich festiwalach folkowych.
Nagroda Główna w Konkursie “Scena Otwarta” 23.Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Ludowej “Mikołajki Folkowe” 2013 w Lublinie,
III miejsce i Nagroda Publiczności “Burza Braw” w XVII Konkursie Muzyki Folkowej Polskiego Radia “Nowa Tradycja” w 2014 roku,
Złota Fujara czyli Grand Prix konkursu V Dragon Folk Fest (2014) w Poznaniu,
świetnie oceniany przez jury występ w 6. edycji programu Must be The Music-Tylko Muzyka

Zapraszamy !

Miejsce: Bielański Ośrodek Kultury ul. Goldoniego 1 tel. 22 834 65 47 www.bok-bielany.eu