null

Ekspozycja "Hutniczy album" w Urzędzie Dzielnicy Bielany

Drukuj otwiera się w nowej karcie

Czy wiesz, że jedną z przewidywanych lokalizacji Huty Warszawa był Serock? W którym roku Richard Nixon, jeszcze jako wiceprezydent odwiedził warszawską hutę? Jak wyglądały na początku swego istnienia osiedla dzisiejszych Bielan i Żoliborza, budowane wraz z rozwojem zakładu? Jak wyglądał ubiór hutnika zaprojektowany na specjalne okazje? Odpowiedzi na te pytania oraz wiele innych ciekawostek udzieli wystawa „Hutniczy album”.

Multimedialna ekspozycja „Hutniczy album” będzie prezentowana od 25 listopada do 19 grudnia w WOM-ie Urzędu Dzielnicy Warszawa Bielany przy ul. Żeromskiego 29 w Warszawie.

Wystawę umieszczono na instalacji multimedialnej reagującej na dotyk użytkownika dzięki wykorzystaniu technologii MultiTouch. Ponad 120 zdjęć ilustrujących budowę Huty Warszawa oraz jej losy, aż do przekształceń własnościowych na początku lat 90-tych XX wieku. Celem ekspozycji jest wywołanie bardziej personalnych, osobistych, wręcz intymnych skojarzeń, dotyczących historii rodzin, znajomych, przyjaciół, a związanych z Hutą Warszawa.

Wystawa „Hutniczy album” jest prezentowana z okazji premiery książki „Huta Warszawa. Miasto, społeczność, kultura”, która ukazała się 6 listopada br. nakładem Urzędu Dzielnicy Bielany. Książka ukazuje miastotwórczą rolę ogromnego zakładu pracy, jakim była warszawska huta.

Specjalnie dla osób, które nie mogą dotrzeć na miejsce prezentacji, wystawa „Hutniczy album” będzie dostępna pod adresem www.hutniczy-album.pl od dnia 25 listopada br.

Ekspozycję organizuje Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne Warszawa w Europie przy wsparciu Fundacji im. Róży Luksemburg.

Jacek Sochan