null

Działania Młodzieżowej Rady Bielan

Drukuj otwiera się w nowej karcie

W czerwcu 2022 roku odbyła się pierwsza edycja Bielańskich Dni Młodzieży. Był to pierwszy taki event organizowany w 100% przez Młodzieżową Radę Bielan przy współpracy z Urzędem Dzielnicy Bielany. Organizowaliśmy je głównie z myślą o dzieciach i nastolatkach w wieku szkolnym, ale oczywiście nie tylko. Uczestnicy wydarzenia mogli spodziewać się m.in. takich atrakcji jak pokazy ognia, projekcję filmu, foodtrucki, liczne tematyczne stoiska, forum dyskusyjne oraz – nasze ulubione – koncerty lokalnych artystów, zwieńczone występem Szymona Chodynieckiego.

Młodzieżowy Budżet Obywatelski to projekt, mający na celu dofinansowanie pomysłów na poprawę jakości funkcjonowania w bielańskich szkołach. Uczniowie zgłaszają do nas projekty opisujące zamierzoną działalność oraz koszty materiałów, które zostaną użyte podczas realizacji. Następnie wszystkie wnioski są poddawane głosowaniu, w którym to młodzież decyduje, który projekt, ich zdaniem, zasługuje na wyróżnienie. Szkoły z największą ilością głosów zostają zwycięzcami i otrzymują określoną kwotę pieniężną. Dotychczas zostały przeprowadzone dwie edycje konkursu; w ostatniej pula wygranej wynosiła 20 000 zł, a zwycięskimi szkołami została Szkoła Podstawowa nr 352 im. H.J. Wagnera oraz XLI Liceum Ogólnokształcące im. Joachima Lelewela. W przyszłości zamierzamy kontynuować realizację projektu.

Młodzieżowa Rada Bielan od ponad roku wpiera walkę z ubóstwem menstruacyjnym. Za pomocą Różowych Skrzyneczek wpieramy akcje by produkty higieniczne były bardziej dostępne.

W ciągu tego czasu rozwieźliśmy gotowe pakiety do ponad 10 bielańskich szkół.

Jesteśmy otwarci na takie piękne inicjatywy i nasza praca w tym temacie dopiero się zaczęła!

24 kwietnia wzięliśmy udział w sprzątaniu tego, co podarowała nam matka natura – Lasku Bielańskiego. O godzinie 12:30 razem z naszymi radnymi, Panią Sylwią Lacek – Zastępczynią Burmistrza Dzielnicy Bielany oraz wolontariuszami ze Szkoły Podstawowej nr 223 w Warszawie wyruszyliśmy spod kościoła Kamedułów. Akcja zbierania śmieci trwała blisko dwie godziny. Podzieliliśmy się na małe grupy, żeby zwiększyć efektywność prac. Odnieśliśmy sukces! Udało nam się zebrać kilkadziesiąt worków, czym znacząco przyczyniliśmy się do poprawy czystości lasu.

17 września wzięliśmy udział w III edycji sprzątania lasku Lindego. Dzięki współpracy udało nam się zebrać naprawdę duże ilości śmieci. W trakcie wydarzenia, dla spragnionych poszukiwaczy przygód, harcerze z Warszawskiej Drużyny Harcerzy 293 rozstawili namiot i wspólnie z wolontariatem ze szkoły podstawowej nr 223 przygotowali gorącą kawę i herbatę. Po zakończeniu akcji na każdego z uczestników czekał gorący talerz wojskowej grochówki, dzięki uprzejmości PUB-u Gniazdo Piratów – Tawerna Żeglarska.

Podczas 31. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy byliśmy obecni w sztabie CRS Bielany przy ulicy Lindego 20 oraz w sztabie w Centrum Kultury w Izabelinie. Nasi radni chodzili także z puszkami, więc spotkać nas było można w całej Warszawie!

Na naszym bielańskim stoisku przez cały dzień można było wziąć udział w quizie na temat Bielan, spróbować wypieków naszych radnych, zrobić maskę karnawałową, pomalować twarz oraz zobaczyć sztuczki karciane. Dodatkowo w sztabie od rana do wieczora trwały koncerty, występy i licytacje – to był dla nas naprawdę intensywny dzień! Oprócz tego, przez cały styczeń i początek lutego prowadziliśmy mnóstwo internetowych licytacji, na których wystawione były kolacje z interesującymi osobami wyjątkowe upominki, rzeczy sportowców i muzyków wraz z autografami oraz wiele, wiele innych.

Beata Lajnert

 

MRB. Radni Młodzieżowej Rady Dzielnicy Bielany, Radni oraz Zarząd Dzielnicy Bielany, a także wolontariusze, w niebieskich rękawiczkach machają do kamery.
Zobacz galerię (7 zdjęć)
MRB. Harcerka wydaje zupę grochówkę w namiocie.
MRB. Grupa uśmiechniętych dzieci i dorosłych z workami na śmieci, w tle roll up Młodzieżowej Rady.
MRB. Dwóch chłopców i dziewczynka stoją przed zebranymi śmieciami w workach.
MRB. Burmistrz Dzielnicy Bielany Grzegorz Pietruczuk oraz Radni Młodzieżowej Rady stoją z workami na śmieci, w tle roll up Młodzieżowej Rady Dzielnicy Bielany.
MRB. Radni Dzielnicy oraz Zastępczyni Burmistrza Dzielnicy Bielany Pani Sylwia Lacek.
MRB. Chłopiec i dziewczynka stoją przed namiotem z zupą grochową.