null

Działania ekologiczne w Przedszkolu nr 422

Drukuj otwiera się w nowej karcie

W Przedszkolu 422 wychodzimy z założenia, że dzieci najlepiej wzbogacają swoją wiedzę, doskonalą umiejętności praktyczne w obcowaniu z otaczającym je światem poprzez obserwację i działanie. Kładąc nacisk na rozwijanie dziecięcej ciekawości poznawczej w grupie pięciolatków, realizujemy innowację pedagogiczną „Ekologia – ważna sprawa!”.

24 września gr. IV „Słoniki" wzięła udział w Wielkim Finale 28. edycji akcji "Sprzątanie Świata – Polska 2021" wraz z Fundacją "Nasza Ziemia". W tym roku hasło przewodnie akcji brzmiało: „Myślę, więc nie śmiecę". Po krótkim przypomnieniu o sposobach segregacji odpadów dzieci i dorośli z ochotą zabrali się za sprzątanie terenu dawnego bazarku i okolic przedszkola. W tak prosty sposób pogłębiamy wiedzę przedszkolaków o ekologii, od najmłodszych lat uczymy, jak w codziennych sytuacjach dbać o środowisko naturalne.

Od września aż do końca maja wraz z grupą "Żabek" bierzemy udział w Ogólnopolskim projekcie "Ekokulturalne przedszkole" organizowanym przez czasopismo "Bliżej Przedszkola" pod hasłem "Pora na wyzwanie, podejmij ekowyzwanie!". Skupiamy się na podejmowaniu różnorodnych akcji na rzecz naszej planety, w każdym miesiącu będziemy uczestniczyć w jednym zadaniu. We wrześniu stworzyliśmy w sali zielony kącik, pełen różnorodnych roślin doniczkowych. Panie wyznaczyły dyżurnych do pielęgnacji kwiatów, którzy bardzo poważnie podeszli do swoich obowiązków. W październiku natomiast ozdobiliśmy nasz kącik makulatury, w listopadzie zbudowaliśmy hotel dla owadów, a w grudniu karmnik dla ptaków.

W trzecim tygodniu października realizowaliśmy projekt edukacyjny "Drzewo" z okazji obchodzonego w naszym przedszkolu "Święta Drzewa". Na początku dzieci stworzyły siatkę pytań: co już wiedzą o drzewach i czego chciałyby się o nich dowiedzieć i przez cały tydzień odpowiadały sobie na nurtujące pytania. "Słoniki" przekonały się jak ważne są drzewa dla ludzi i środowiska naturalnego, utrwaliły ich budowę oraz gatunki, stworzyły album "Budowa drzewa", porównywały faktury i mierzyły grubość drzew, liczyły ich wiek przy pomocy słojów z brzozy i sosny oraz przeprowadzały różnorodne zabawy badawcze w ogrodzie oraz poza przedszkolem. Dzieci wraz z rodzicami stworzyły ankietę „Co w moim domu jest z drewna", której wyniki podsumowały licząc, kto ma w domu najwięcej przedmiotów wykonanych z drewna. Na zakończenie tygodniowych zajęć metodą projektów „Słoniki" wraz z paniami posadziły przed przedszkolem sadzonki klonu i jarzębiny w ramach akcji „Warszawskie Święto Drzewa - Milion Drzew dla Warszawy". Tego dnia podczas zajęć dydaktycznych utrwaliliśmy cały proces wzrostu drzew, zwróciliśmy uwagę na potrzebę pielęgnowania roślin przez okres rozkwitu i w późniejszych etapach, a także na ważną rolę drzew w procesie oczyszczania powietrza na Ziemi. Nasza grupa zawsze pamięta o prawidłowym segregowaniu śmieci, w sali mamy pojemniki na papier, metale i szkło. Dzieci kolorując i rysując obrazki, zawsze pamiętają, by tworzyć po dwóch stronach kartki, aby nie marnować papieru, a co za tym idzie drzew.

W listopadzie już po raz piąty z rzędu zorganizowaliśmy w przedszkolu akcje zbiórki najpotrzebniejszych rzeczy dla bezdomnych i potrzebujących zwierząt z Fundacji „Serce dla zwierząt”. Jak zwykle mogliśmy liczyć na wsparcie naszych przedszkolaków i ich rodziców, zebraliśmy mnóstwo karmy dla kotów i psów, smycze, obroże, kocyki, miski czy żwirek dla kotów. Przy okazji zbiórki rozmawialiśmy z dziećmi o tym kim jest wolontariusz, jaką pracę wykonuje i zapoznaliśmy z pojęciem schronisko, aby w ten sposób kształtować już od najmłodszych lat wrażliwość na potrzeby zwierząt.

Mamy nadzieję, że wiedza zdobyta poprzez praktyczne działanie, obserwowanie i eksperymentowanie pomoże dzieciom nabrać pozytywnych postaw zmierzających do ochrony przyrody.

Opracowała:
Małgorzata Czerwińska

Przedszkolaki wraz z paniami sadzą klon przed przedszkolem w ramach akcji "Warszawskie Święto Drzewa - Milion Drzew dla Warszawy"
Zobacz galerię (3 zdjęć)
Prace plastyczne dzieci – drzewa malowane farbami.
Dzieci wraz z rodzicami i paniami sprzątają pobliski teren przedszkola w ramach akcji "Sprzątanie Świata - Polska 2021"