null

Działają na rzecz lokalnej społeczności

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Zdjęcie: Joanna Baranowska i Katarzyna Rospędowska pozują w miejscu przyszłego ogrodu społecznościowego
Joanna Baranowska i Katarzyna Rospędowska, fot. M. Michałowski

Na Bielanach nie brakuje zaangażowanych i pomysłowych mieszkanek i mieszkańców, którzy swój czas pragną poświęcić organizacji inicjatyw skierowanych do sąsiadek i sąsiadów.

W ten właśnie sposób odbył się prawie rok temu na osiedlu Piaski pierwszy Sąsiedzki Turniej Gier i Zabaw Podwórkowych, który miał na celu przede wszystkim integrację społeczności lokalnej. Inicjatorką tego wydarzenia jest Katarzyna Rospędowska. 

– Mieszkamy w mrówkowcach, na osiedlu, na którym do tej pory nie były organizowane żadne akcje i inicjatywy. Na zeszłorocznym Turnieju Gier i Zabaw było około 300 osób. W skali osiedla uważamy to za niemały sukces – podkreśla. Razem z Joanną Baranowską, działaczką ekologiczną i autorką bloga Organiczni.eu, mają także na koncie sąsiedzkie wyprzedaże garażowe. 

Jako Komisja Kulturalno-Ekologiczna konsultują swoje koncepcje z lokalną społecznością i chcą organizować spotkania dla sąsiadek i sąsiadów, podczas których będzie można zgłosić swoje pomysły na akcje, imprezy i przedsięwzięcia. 

Kasia i Asia są pełne energii i mają pomysłów bez liku. Szukają różnych konkursów, w których mogą brać udział spółdzielnie, chcące wprowadzić np. ekologiczne rozwiązania na osiedlach.
W planach mają także realizację ogrodu społecznego i zorganizowanie zielonej ławeczki z miniogrodem, która powstanie przy osiedlowej łące kwietnej. 

– Mam poczucie misji, aby budować świadomość ekologiczną, co uda się najlepiej, jeśli zbudujemy społeczność lokalną, której zależy na najbliższym otoczeniu. Od takich lokalnych działań, takiego pierwszego kroku, zaczyna się droga do edukacji globalnej, dzięki której więcej ludzi zatroszczy się o całą planetę – mówi z entuzjazmem Joanna Baranowska. 

1 października odbędzie się otwarcie ogrodu społecznego, któremu będzie towarzyszył sąsiedzki ekopiknik. W programie zaplanowane są m.in. animacje dla najmłodszych, stoisko dotyczące segregacji odpadów, ekopoczęstunek, tworzenie bomb nasiennych i warsztat dotyczący dbania o glebę. Projekt realizowany jest w ramach inicjatywy lokalnej, we współpracy z bielańskim urzędem. 

Najbliższe wydarzenie to kolejny Sąsiedzki Turniej Gier i Zabaw Podwórkowych, który jest zaplanowany na 17 września. Podczas tego przedsięwzięcia będzie można spróbować swoich sił w zabawach takich jak: kapsle, gra w gumę, skoki na skakance i gra w klasy. To będzie kolejna okazja, by się poznać i działać wspólnie.

Autor: Karolina Rudzik