null

Dyskusyjny Klub Książki “Koło Godziny" – Ignacy Karpowicz “Sońka"

Drukuj otwiera się w nowej karcie
26.11.2019 - 26.11.2019
nazwa, Kochanowskiego 22, Warszawa

Na kolejnym spotkaniu porozmawiamy o książce “Sońka” Ignacego Karpowicza, nominowanej do Nagrody Literackiej Nike 2015 roku.

W życiu Sońki wszystko skończyło się dawno, dawno temu, wraz z wojną. Przeżyła i poczuła wtedy tyle, że później już ani żyła, ani czuła, mając jedynie wspomnienia i psią obrożę z gotyckim napisem. Przypadkowe spotkanie przy wiejskiej drodze daje początek opowieści, która wreszcie może zostać wysłuchana. Powiernikiem Sońki zostaje Igor – wzięty reżyser teatralny – który niespodziewanie znalazł się gdzieś poza zasięgiem sieci komórkowych. Na bieżąco przekształca historię staruszki w sztukę teatralną, tworząc własną wersję wydarzeń. A kiedy zdawać by się mogło, że wyczerpał już limit pomysłów, w wiejskiej chacie pojawia się Ignacy, o którym Igor uporczywie próbował zapomnieć…

“Sońka” to wielka, ale kameralna, prosta, choć niełatwa, wyciszona, lecz kipiąca emocjami, pacyfistyczna, a jednocześnie brutalna historia przepełniona miłością. Autor wykorzystuje konwencję romansu wojennego, by opowiedzieć o kiedyś i teraz; o tu i tam; o piekle i raju pamięci.

 

Egzemplarze dla czytelników dostępne są w Filii.

Prowadzenie: Natalia Mołodowiec

WSTĘP WOLNY

Miejsce: Filia BOK, Estrady 112