Druga edycja "JoséSong" już za nami

W dniu 24 listopada 2016 roku odbyła się uroczysta gala wręczenia nagród drugiej edycji Konkursu Piosenki Obcojęzycznej „JoséSong”. Było to tym samym podsumowanie dwóch dni festiwalu, mającego miejsce w dniach 17-18 listopada w Bielańskim Centrum Edukacji Kulturalnej przy ul. Szegedyńskiej 9a. Podczas Konkursu w zmaganiach wzięło udział aż 110 niesamowicie utalentowanych uczestników z całego województwa mazowieckiego. Wśród występujących znaleźli się zarówno soliści jak i duety czy zespoły, a każdy z nich wystąpił z repertuarem w wybranym przez siebie języku. Wstęp był wolny, każdy, kto chciał posłuchać pięknych aranżacji młodych wykonawców, był mile widziany.

Gospodarzami całego przedsięwzięcia zostali - pan Zbigniew Ślęzakowski i pani Grażyna Kwiatkowska – dyrekcja XXII LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. José Martí oraz pani Anna Martin – dyrektor Bielańskiego Centrum Edukacji Kulturalnej, zaś organizatorami i pomysłodawcami konkursu są nauczyciele z bielańskiego liceum im. José Martí Ewa Afteni - Zdrzalik - nauczycielka języka francuskiego, Karolina Rudzik-nauczycielka języka niemieckiego, Katarzyna Ferszt – nauczyciel przyrody i chemii oraz Sandra Zaleska i David Vargas-nauczyciele języka hiszpańskiego. Ich głównym celem podczas tworzenia Konkursu było popularyzowanie i poszerzanie wiedzy językowej, upowszechnianie muzyki innych narodów, kształtowanie postawy otwartości wobec innych kultur oraz odkrywanie talentów muzycznych i wokalnych młodzieży licealnej.

Festiwal został objęty honorowym patronatem przez Ambasadę Królestwa Hiszpanii,  Ambasadę Kuby, Ambasadę Republiki Federalnej Niemiec oraz Francka Pezza - Delegata Walonii-Brukseli w Warszawie, Adama Struzika - Marszałka Województwa Mazowieckiego, oraz  Jacka Henryka Nowakowskiego – kanclerza Lingwistycznej Szkoły Wyższej w Warszawie.  Wsparcie medialne i redakcyjne udzieliły Radia RFM MAXXX, Polska Live oraz miesięcznik „Nasze Bielany”.

Cała uroczystość nie odbyłaby się bez wsparcia Tomasza Menciny Burmistrza Dzielnicy Bielany oraz sponsorów i partnerów Konkursu, między innymi  takich jak -Ambasada Konfederacji Szwajcarskiej, Rosyjski Ośrodek Nauki i Kultury,  JansTravel, GoTravel, Quality Studio, Voice & More, Wydawnictwo MUZA, Wydawnictwa ColorfulMedia, marka Under Twenty, Zamek Królewski w Warszawie, Egurolla Dance Studio, Cukierni Lukullus czy Tapas Bar Sol y Sombra .

Uczestnicy byli oceniani przez profesjonalne Jury w następującym składzie: Anetę Wąsikowską- jurorkę języka niemieckiego, Małgorzatę Zawadzką - jurorkę języka francuskiego, Candidę Garcię Prieto – jurorkę języka hiszpańskiego, Patrycję Stasiak – jurorkę języka włoskiego, Jelenę Aksenovą – jurorkę języka rosyjskiego, Monikę Olizarowicz-Strygner – jurorkę języka angielskiego, Mikołaja Szymczyka – jurora wokalnego, absolwenta XXII LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. José Martí, Agnieszkę Zając – jurorkę wokalną ze studia wokalnego  Voice & More oraz Macieja Poradę – jurora wokalnego z zespołu Meek, Oh Why?

Na widzów czekało wiele interesujących występów, przed widownią wystąpiła między innymi Wiktoria Kościelniak - uczennica XXII LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. José Martí uhonorowana wieloma nagrodami, m.in. wyróżnieniem w  Ogólnopolskim Konkursie Piosenki Hiszpańskojęzycznej w Raciborzu, III miejscem w Mazowieckim Konkursie Piosenki Niemieckojęzycznej, jest też laureatką konkursu „Mikrofon dla Każdego” organizowanego przez Bielańskie Centrum Edukacji Kulturalnej. Wiktoria zaśpiewała piosenkę Adele pt.: „Hello” w 4 językach przy akompaniamencie Mikołaja Filonika.

Następnie przystąpiono do rozdania nagród kolejno artystów wyróżnionych, następnie laureatów, którzy kolejno wykonali utwory konkursowe. Następnie przez Marię Leszczołowską, zdobywczynię nagrody Grand Prix w pierwszej edycji Konkursu  „JoséSong”,  statuetka tegorocznej edycji Konkursu wręczona została zdobywczyni Grand Prix 2016 – Natalii Tederskiej.

Miłym akcentem kończącym festiwal była zorganizowana przez zespół Davida Vargasa niespodzianka, kapela wykonała cztery piosenki, wywołując niemały zachwyt widowni.

Tegoroczna edycja była bez wątpienia kolejnym sukcesem zarówno pod względem organizacyjnym jak i muzycznym. Występy wzruszały, bawiły i zachwycały. Mamy nadzieję, że do kolejnej edycji zgłosi się jeszcze więcej chętnych, zdeterminowanych licealistów, którzy nie boją się pokazać swojego talentu muzycznego i wokalnego. Do zobaczenia za rok!

WYNIKI II EDYCJI KONKURSU JoséSong”.

GRAND PRIX:Natalia Tederska za "Amanecer" (w j. hiszpańskim) z Zespołu Szkół Licealnych i Ekonomicznych Nr1

1 miejsceEmilia Duda za "Cambio Dolor" (w j. hiszpańskim) z I LO im. B. Limanowskiego

2 miejsce ex aequo: Aleksandra Budzyńska z XI LO im. M. Reja i Mariana Hernandez Rizo z XXII LO im. Jose Marti za "Let down" (j. hiszpański) oraz Angeli Malewska za "Sofia" (w j. hiszpańskim) z XXVIII LO im. J. Kochanowskiego

3 miejsce Laura Choijijlav za "Comme Un Bateau" (j. francuski) z XL LO im. S. Żeromskiego