null

Będzie jaśniej na kolejnych przejściach dla pieszych

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Przejście dla pieszych przez ul. Fukierów przy wlocie do al. Reymonta, które do końca marca 2024 r. zostanie doświetlone.

Do końca marca 2024 r. Zarząd Dróg Miejskich doświetli kolejne przejścia dla pieszych na podległych mu bielańskich ulicach. Po zmroku jaśniejszych stanie się 17 zebr. Do tej pory od 2016 r. włącznie ZDM rozjaśnił na Bielanach 129 przejść. Tę liczbę uzupełnia wiele tych, które na drogach gminnych doświetlił w ostatnich latach Urząd Dzielnicy Bielany.

Doświetlanie przejść dla pieszych to jeden ze sposobów poprawy bezpieczeństwa na drogach. Polega na zamontowaniu dodatkowych źródeł światła w rejonie zebry. Ich głównym zadaniem jest oświetlanie pieszego na przejściu i dojściach do przejścia. Światła są precyzyjnie ustawiane tak, aby zapewnić jak najlepszą widoczność pieszych i jednocześnie nie oślepiać kierowców.

Widoczność pieszych na pasach poprawiana jest na dwa sposoby: oświetleniem dodatkowym lub wymianą słupów jeden do jednego. Pierwsza metoda polega na montażu dodatkowych (niższych niż typowe latarnie) słupów i opraw oświetleniowych, które są zaprojektowane tak, by oświetlały przechodzącego przez przejście pieszego. Druga metoda wiąże się z usunięciem znajdujących się tuż przy przejściach starych latarni i wstawieniu w ich miejsce nowych, wyposażonych w podwójne wysięgniki. Sposób ten jest znacznie szybszy w realizacji, bo pozwala uniknąć trwającego nawet kilka miesięcy projektowania. Dlatego ZDM w niektórych przypadkach najpierw demontował pojedynczy wysięgnik i montował w jego miejsce podwójny, a następnie, kiedy projekt był już gotowy, usuwał latarnię i instalował oświetlenie dodatkowe. Działo się tak w lokalizacjach szczególnie niebezpiecznych, wymagających działań priorytetowych.

Doświetlanie przejść na szeroką skalę ZDM rozpoczął jesienią 2016 r. Od tej pory do końca 2022 r. rozjaśnił w Warszawie 1759 zebr, w tym 129 na Bielanach (ich lista oraz interaktywna mapka dostępne są na www.bielany.um.warszawa.pl). W połowie września drogowcy podpisali umowę z dwiema firmami, które wybrali w przetargu na doświetlenie kolejnej puli przejść. Do końca marca 2024 r. wykonawcy rozjaśnią po zmroku 322 zebry w całej Warszawie, a w naszej dzielnicy jaśniejszych stanie się następnych 17 przejść. Za pół roku liczba doświetlonych przez ZDM przejść na Bielanach wyniesie 146.

Nie będą to wszystkie doświetlone bielańskie zebry. Równocześnie do działań ZDM-u bezpieczeństwo na drogach poprawia w ten sposób Urząd Dzielnicy Bielany - na ulicach gminnych. Dotąd rozjaśnił przejścia w kilkudziesięciu lokalizacjach. Nowe słupy i oprawy oświetleniowe zainstalował m.in. na ulicach Schroegera, Lindego i Galla Anonima. W części miejsc doświetlenia zostały wykonane w ramach realizacji budżetu obywatelskiego.

Zaplanowane do doświetlenia przejścia na bielańskich ulicach zarządzanych przez ZDM:

 1. Fukierów - al. W. Reymonta
 2. Prozy - Pułkowa
 3. Kolumbijska - Zgrupowania AK „Kampinos”
 4. Pułku Strzelców Kaniowskich - na wysokości budynku J. Kasprowicza 132
 5. Pułku Strzelców Kaniowskich - na wysokości budynku J. Kasprowicza 151 - 1
 6. Pułku Strzelców Kaniowskich - na wysokości budynku J. Kasprowicza 151 - 2
 7. Pułku Strzelców Kaniowskich - na wysokości budynku J. Kasprowicza 151 - 3
 8. J. Kasprowicza - przy hucie - 1
 9. J. Kasprowicza - przy hucie - 2
 10. L. Staffa - W. Perzyńskiego
 11. Z. Nałkowskiej - W. Perzyńskiego
 12. A. Magiera - W. Perzyńskiego - 1
 13. A. Magiera - W. Perzyńskiego - 2
 14. J. Conrada - przy wjeździe do CRS Bielany
 15. J. Conrada 3/5
 16. J. Conrada 11
 17. S. Żeromskiego - Kleczewska

Mapa przejść – doświetlonych przez ZDM w latach 2016-2022 i zaplanowanych do doświetlenia na rok bieżący: