null

Cykl "Łacińskie Msze Wielkopostne" w Kościele Pokamedulskim na Bielanach

Drukuj otwiera się w nowej karcie
nazwa, Kochanowskiego 22, Warszawa

Odprawiany co roku 40-dniowy Wielki Post – duchowy czas refleksji, ascezy, pokuty i nawrócenia, ma, zdawać by się mogło paradoksalnie, najbogatszą, najbardziej uroczystą i rozbudowaną liturgię. To prawdziwy "teatr liturgiczny", wyposażony od wieków w najlepszą, wręcz wirtuozowską muzykę chorału gregoriańskiego, skomplikowany ruch procesji i wielu innych dodatkowych obrzędów, specjalne, uroczyście  śpiewane głoszenie Słowa, celebracje światła świec i zapach najlepszego kadzidła.

Jak co roku, we wszystkie niedziele Wielkiego Postu o godz. 11.00 począwszy od 5 marca aż do 9 kwietnia w Kościele Pokamedulskim przy ul. Dewajtis 3, odprawiane będą „Łacińskie Msze Wielkopostne”.

Muzyka, jaką usłyszymy, to najbardziej archaiczny, zachowany do dziś chorał gregoriański. Nie stracił nic z aktualności tekstów – te są używane w niezmienionej formie od kilkunastu wieków. Kantorzy z zespołu Bornus Consort, czołowego polskiego zespołu muzyki średniowiecznej, korzystają tym razem z kopii XIII-wiecznego rękopisu franciszkańskiego (tzw. Graduału - zbioru śpiewów mszalnych) znajdującego się u PP. Klarysek w Krakowie. Archaiczny, powolny, rytmiczny i uroczysty chorał franciszkański szczególnie dobrze nadaje się do oddania powagi wielkopostnych celebracji. Dramaturgia Wielkiego Postu jest tak ułożona, że napięcie systematycznie rośnie aż do prawdziwej eksplozji radości procesji Niedzieli Palmowej. Radości z cierpieniem w tle zbliżającej się Męki Pańskiej, ale i następnie Zmartwychwstania. To stałe napięcie dramatyczne towarzyszyć nam będzie przez cały Wielki Post. Nic dziwnego, że te zbawcze wydarzenia doczekały się odwzorowania w najlepszej sztuce muzycznej wszechczasów.

Wstęp wolny!
Serdecznie zapraszamy.