W związku z pytaniami w kwestii regulacji ciągu pieszego wzdłuż ul. Dewajtis, prowadzącego do kompleksu edukacyjno-kulturalnego, obiektów zabytkowych oraz sakralnych uprzejmie informujemy, że głównym celem omawianych prac było rozwiązanie nabrzmiałego od wielu lat problemu braku bezpiecznej – jak również nieingerującej w środowisko – komunikacji pieszej na tym obszarze. Działania związane z regulacją ciągu były przeprowadzone w trybie obowiązującego prawa.
Ul. Dewajtis, mimo że w części przebiega przez Rezerwat Las Bielański, posiada status gminnej drogi publicznej, co zobowiązuje zarządcę do zapewnienia bezpieczeństwa jej użytkowników, do których należą piesi. Po obydwu jej stronach do tej pory przebiegała ziemna ścieżka (przedept) o bliżej nieustalonej szerokości.
W celu poprawienia bezpieczeństwa w komunikacji pieszej zdecydowano o ułożeniu chodnika po stronie południowej ul. Dewajtis. Z kolei istniejący przedept po stronie północnej, w ramach kompensacji przyrodniczej, został zlikwidowany, co w efekcie z czasem doprowadzi do powiększenia terenu Rezerwatu Las Bielański.
Decyzja o wyborze materiału podłoża, była optymalnym rozwiązaniem, zarówno pod względem ekonomicznym, jak również ekologicznym. Zgodnie z zaleceniami Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska obrzeże chodnika zostanie wykonane z drewnianych podkładów kolejowych, ułożonych na gruncie i przymocowanych do podłoża przy pomocy stalowych szpilek. Pomiędzy tak nasypanym obrzeżem zostanie nasypana warstwa pospółki o grubości ok. 15 cm, a następnie, po jej zagęszczeniu i wyrównaniu, zostanie ułożona kostka o grubości 6 cm na podsypce bez udziału cementu. Chodnik zostanie zbudowany bez ingerencji w system korzeniowy drzew (jedynie wyrównanie podłoża, bez korytowania), a zastosowana nawierzchnia chodnika ma być rozbieralna i przepuszczalna.
– Przeprowadzenie chodnika wzdłuż ul. Dewajtis w Lesie Bielańskim, w mojej ocenie, nie jest przedsięwzięciem szkodzącym w istotnym stopniu przyrodzie tego rezerwatu. Stratą są tu płytkie uszkodzenia korzeni na trasie chodnika i dwa drzewa przeznaczone do wycięcia (czy na prawdę nie udało się ich wyminąć?). Korzyścią jest skoncentrowanie ruchu pieszych na mniejszej przestrzeni – dzięki likwidacji i „oddaniu” Lasowi drugiej równoległej ścieżki. Ważnym argumentem jest tu też wygoda i bezpieczeństwo przechodniów. Niestety nadal czeka na rozwiązanie sprawa ograniczenia ruchu pojazdów ul. Dewajtis i nadania jej charakteru pasażu rekreacyjnego – ocenił budowę chodnika mieszkaniec Bielan prof. dr hab. Maciej Luniak, zoolog-ornitolog specjalizujący się w ekologii miasta.
Tadeusz Olechowski
Rzecznik prasowy Urzędu Dzielnicy Bielany
- Nasz profil na portalu Facebook link otwiera się w nowej karcie
- Nasz profil na portalu Twitter link otwiera się w nowej karcie
- Nasz profil na portalu Youtube link otwiera się w nowej karcie
- Nasz profil na portalu Instagram link otwiera się w nowej karcie
- visit-linkedin-profile link otwiera się w nowej karcie