null

Certyfikat Przedszkole Młodych Patriotów dla Przedszkola nr 181 "Wesołe Nutki"

Drukuj otwiera się w nowej karcie

Nasze przedszkole zdobyło poświadczony certyfikatem tytuł Przedszkole Młodych Patriotów.  Celem ogólnopolskiego konkursu było krzewienie wśród dzieci postaw patriotycznych w kontekście historii państwa i narodu polskiego.
    W roku szkolnym 2018/2019 w ramach „Szkoły młodych patriotów” wykonywaliśmy zadania przewidziane regulaminem konkursu. Uczeń klasy wojskowej, który odwiedził nasze przedszkole przeprowadził z dziećmi pogadankę pt. „Patriotyzm na co dzień. Co dla mnie oznacza bycie patriotą?” Rozmawialiśmy o tym, kto to jest patriota i co to znaczy być dobrym patriotą. Dowiedzieliśmy się, że patriota to człowiek , który kocha własny kraj, czyli swoją ojczyznę. Przypomnieliśmy sobie symbole narodowe, odśpiewaliśmy Mazurka Dąbrowskiego, dowiedzieliśmy się, że dobry patriota zna historię swojego kraju, uczestniczy w obchodach ważnych świąt narodowych, odwiedza pomniki polskich bohaterów oraz uczestniczy w ważnych dla Polski wydarzeniach sportowych. Uczeń klasy wojskowej powiedział, że kocha swój kraj, chce być dobrym żołnierzem i służyć swojej ojczyźnie. Jego patriotyzm przejawia się tak, że bierze udział w ważnych dla Polski uroczystościach narodowych.
    Realizując kolejne zadania, przygotowaliśmy piękne plakaty na temat: „100. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości”. W czasie uroczystego apelu z okazji obchodów 100-lecia Odzyskania Niepodległości nasze przedszkolaki wzięły udział w przedszkolnym konkursie pieśni patriotycznych oraz konkursie recytatorskim „Kto ty jesteś? Polak mały”.
    Przeprowadziliśmy pogadankę nt. postaw patriotycznych oraz roli patriotyzmu lokalnego. Przedszkolaki dowiedziały się, że aby być patriotą muszą znać nie tylko historię własnego kraju, ale przede wszystkim dobrze znać miejsce, w którym mieszkają. Dzieci poznając historię własnego, kraju dowiedziały się, że Warszawa została dopiero trzecią stolicą Polski. Poznały legendy związane z Warszawą oraz  historię powstania naszej stolicy i dowiedziały się, co to jest herb, zobaczyły jak wygląda herb Warszawy i gdzie można go zobaczyć. Na podstawie ilustracji poznały najważniejsze miejsca w Warszawie, zabytki, pomniki, ważne ośrodki kulturalne oraz Grób Nieznanego Żołnierza przedstawiony jako symbol patriotyzmu.
    Dzieci poznały historie polskich bohaterów, wielkich patriotów, ludzi walczących
o niepodległość, a także wolność swojego kraju w czasie II Wojny Światowej.  Przedszkolaki usłyszały historię utworzenia Legionów Polskich we Włoszech oraz powstania Mazurka Dąbrowskiego. Dowiedziały się, kim był marszałek Józef Piłsudski oraz poznały ciekawostki dotyczące jego życia. Poznały także historię Misia Wojtka - polskiego bohatera wojennego.
W naszych salach urządziliśmy kąciki patriotyczne, aby pamiętać o postawach patriotycznych.
1 marca nasze przedszkolaki dowiedziały się, że jest to ważna data, bo w tym dniu obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Tego dnia wędrowaliśmy Śladami Powstańców Warszawskich. Dzieci dowiedziały, że Polacy w czasie Powstania Warszawskiego okazali się wielkimi patriotami, gdyż walczyli o wolność swojego kraju w czasie okupacji niemieckiej.

                                                                                                 Anna Osękowska-Lewkowicz

Zobacz galerię (4 zdjęć)