null

Bielany. Tu wszystko gra ok!

Drukuj link otwiera się w nowej karcie
Wolontariusze WOŚP, mieszkańcy Bielan i Jurek Owsiak przed blokiem, na którego ścianie został namalowany mural.

28 marca bielańscy wolontariusze, burmistrz dzielnicy Bielany Grzegorz Pietruczuk, prezes Zarządu Fundacji WOŚP Jurek Owsiak, ks. Wojciech Drozdowicz oraz mieszkańcy symbolicznie odsłonili mural przy ul. Marymonckiej 155! Szef Fundacji WOŚP, projektując mural, nawiązał do dobroczynności i solidarności mieszkańców dzielnicy. Całość utrzymana jest w charakterystycznych, finałowych grafikach – kolorowo, optymistycznie.

– Wrzeciono znam bardzo dobrze. Kilkadziesiąt lat temu wychodziliśmy stąd, od mojego przyjaciela, aby ruszyć autostopem do Gdańska. Tutaj słuchaliśmy po raz pierwszy muzyki z amerykańskiego Woodstocka. Tutaj na Bielanach, w tych domach, powstawały pierwsze idee zrobienia pięknego koncertu, który dzisiaj jest jednym z najpiękniejszych na świecie. I być może idea orkiestry, takiej wspólnoty, rodziła się właśnie tutaj na Wrzecionie – mówił Jurek Owsiak.

Sąsiedzki finał WOŚP

Najważniejszymi gośćmi wydarzenia byli wolontariusze z Bielan, zaangażowani w tegoroczną zbiórkę oraz organizację wydarzeń towarzyszących tegorocznemu, już 32. Finałowi. W styczniu na Bielanach w turnieje, biegi, zawody pływackie, morsowanie czy koncertowanie włączyło się ponad 900 osób, którzy stworzyli łącznie sześć sztabów. Z puszką z charakterystycznym serduszkiem kwestowały przedszkolaki, uczniowie i licealiści. Rodzice i seniorzy piekli ciasta, przygotowywali dekoracje na finałowe wydarzenia, a strażacy uczyli udzielać pierwszej pomocy i obsługi defibrylatora AED.

– Jestem przeszczęśliwy, że dzisiaj mogę być tutaj z wami i Jurkiem przed wyjątkowym muralem. Ten mural będzie każdemu wjeżdżającemu do Warszawy mówił, że Bielany mają wielkie serce, że Bielany grają dla WOŚP. Bo WOŚP jest tym, co najlepsze w nas ludziach. To budowa wspólnoty, wzajemna pomoc, wzajemny szacunek, wzajemne dbanie o siebie. Jurku, stworzyłeś ogromny system ludzi dobrej woli! – podkreślał Grzegorz Pietruczuk, burmistrz Bielan.

– Nie bójmy się wyzwań. Takich wyzwań jak te, które podjęliśmy 32 lata temu. Myśleliśmy, że to będzie trwało przez chwilę, a trwa po dzień dzisiejszy – dodawał Jurek Owsiak.

W organizację Finału włączyli się lokalni przedsiębiorcy oraz prywatne osoby, przekazując swoje usługi i unikatowe przedmioty, co umożliwiło przeprowadzenie prawie 330 aukcji. W trakcie Finału na Bielanach, który dedykowany był zakupowi sprzętu do diagnozowania, monitorowania i rehabilitacji chorób płuc pacjentów na oddziałach pulmonologicznych dla dzieci i dorosłych, zebrano 570 tys. zł.

Bielany uczą ratować

Od kwietnia 2006 r. Fundacja WOŚP prowadzi Program Edukacyjny „Ratujemy i Uczymy Ratować”. 21 i 22 listopada 2023 r. grupa instruktorek i instruktorów z Fundacji przeprowadziła szkolenie dla 62 nauczycieli i nauczycielek ze wszystkich szkół podstawowych z dzielnicy Bielany.

Oprócz fachowej wiedzy Fundacja przekazała do szkół 170 fantomów do nauki resuscytacji krążeniowo-oddechowej, 130 podręczników dla nauczycieli jak uczyć pierwszej pomocy oraz ponad 6 tys. podręczników dla uczniów. Nie zabrakło również pomocy edukacyjnych w postaci tablic i telefonów tekturowych, przydających się podczas improwizowanych scenek. Od listopada ubiegłego roku przeszkoliliśmy uczniów ze 132 klas.

Na Bielanach jest to trzeci mural, który powstał we współpracy z fundacjami. W październiku 2022 r. przy skrzyżowaniu ulic Żeromskiego i Podczaszyńskiego odsłoniliśmy mural Fundacji „A kogo?”, która obchodziła swoje 20-lecie. W październiku 2023 r. na ścianie przy ul. Żeromskiego powstał mural autorstwa Wojciecha Brewki, upamiętniający 25-lecie Fundacji Dzieciom „Zdążyć z Pomocą”.

Zobacz galerię (15 zdjęć />)