null

Bielan Na Orbicie 2024: Spotkanie #1

Drukuj link otwiera się w nowej karcie
12.09.2024 17:00 - 12.09.2024 19:30
MAL Kasprowicza 14, Kasprowicza 14
grafika przedstawia astronautę na tle planety z pierścieniami, otoczonej gwiazdami, grafika wielokolorowa

Co ciekawego dzieje się w kosmosie? Bardzo dużo! Opowiedzą nam o tym kosmiczni prelegenci na spotkaniach z cyklu pt. Bielany Na Orbicie. Seria kosmicznych spotkań wraca na Warszawskie Bielany po raz piąty.

Każdy znajdzie tutaj coś dla siebie – na kosmos patrzymy z ogromnym rozmachem – od zorzy polarnej i dalekich gwiazd, poprzez budowę rakiet, łazików, i satelitów, aż po puszczenie wodzy fantazji i pomyślenie „a co jeśli?”.

W tegorocznej edycji wychodzimy naprzeciw głosom zebranym wśród uczestników spotkań z poprzednich lat i dzielimy wydarzenia na część dla najmłodszych oraz dla starszych. Zaczynamy o godz. 17:00 pogadanką i animacją dla dzieci, a o 18:00 wystartują prelekcje dla starszych.

Tematem pierwszego spotkania będą RAKIETY! Zaprosiliśmy studentów z Politechniki Warszawskiej z sekcji rakietowej i inżyniera z Instytutu Lotnictwa, który pracuje przy polskiej rakiecie Bursztyn. Jest to pierwsza rodzima rakieta, która przekroczyła granicę kosmosu. 

Co wspólnego kontener morski ma z rakietami?

Sekcja Rakietowa SKA działa od 2010. W tym czasie jej członkowie własnoręcznie zaprojektowali i przetestowali 8 konstrukcji rakiet sondujących, w tym: bijącą rekord prędkości rakiety amatorskiej H1, rakietę Grot, bijącą rekord pułapu lotu europejskiej rakiety amatorskiej, jedną z pierwszych studenckich rakiet sterowanych z systemem naprowadzania wizyjnego FOK, pierwszą rakietę z napędem hybrydowym na Politechnice Warszawskiej.

Od 2020 prowadzą też projekt inny niż wszystkie dotychczasowe, w którym kluczową rolę odgrywa używany kontener morski. W prezentacji przedstawimy projekty Sekcji Rakietowej, odpowiemy też na pytanie jak można wykorzystać kontener morski do testów zespołów napędowych i jakie wyzwania się z tym wiążą.

inż. Michał Kret: W sekcji odpowiadam za koordynowanie projektu Hefajstos i pracuję przy rozwoju zespołów napędowych naszych rakiet. Zawodowo również jestem związany z technologiami rakietowymi – pracuję w Centrum Technologii Kosmicznych w Łukasiewicz – Instytucie Lotnictwa. Szczególnie interesuję się analizami strukturalnymi, czyli obliczeniami weryfikującymi wytrzymałość poszczególnych elementów konstrukcji.

Radosław Kamiński: Jestem koordynatorem sekcji rakietowej w studenckim kole astronautycznym, gdzie odpowiadam za nadzór nad wszystkimi projektami. Do moich obowiązków należy organizacja i planowanie testów lotnych, dbając o ich sprawny przebieg i bezpieczeństwo. Zajmuję się także symulacjami przepływów zewnętrznych jak i wewnętrznych, co pozwala na optymalizację konstrukcji i osiągów. Moja praca łączy w sobie pasję do astronautyki i inżynierii, a także rozwija umiejętności zarządzania projektami technicznymi.

Jeden dzień z pracy na Hamowni Silników Rakietowych

Hamownia silników rakietowych to specjalne laboratorium, w którym prowadzone są testy napędów rakiet i sond kosmicznych. Choć historia polskich projektów i badań silników ma już kilkadziesiąt lat, to wciąż jest mało znana. Podczas prezentacji udamy się w wirtualną wycieczkę po rodzimych ośrodkach badawczych oraz poznamy wyzwania i niespodzianki, które czekają na inżynierów podczas testów. Wcielimy się także w rolę Inżyniera Testów podczas typowego dnia badań na Hamowni Silników Rakietowych w Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa.

Bartek Źrebiec: Od dwóch pracuje w Sekcji Testów Napędów Rakietowych Centrum Technologii Kosmicznych w Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa. Na co dzień zajmuje się przygotowaniem i wideorejestracją testów silników rakietowych. Był także odpowiedzialny za nagrywanie startu rakiety ILR-33 Bursztyn 2K podczas historycznego lotu na 101 km.

Spotkanie poprowadzi Radek Grabarek, popularyzator wiedzy o eksploracji kosmosu, organizator wielu wydarzeń w całej Polsce, założyciel kanału na YouTube „We Need More Space” i współprowadzący comiesięcznego wideo podcastu na żywo „Space XYZ”.


Gdzie i kiedy:

12 września, czwartek, część dla dzieci godz. 17:00, część dla dorosłych i młodzieży godz. 18:00.

Miejsce Aktywności Lokalnej Kasprowicza 14, przy ul. Kasprowicza 14.

Wstęp wolny. Liczba miejsc ograniczona. Decyduje kolejność przyjścia.

Wydarzenie zapewnia następujące udogodnienia

Sprawdź lokalizację na mapie

Trwa wczytywanie mapy. W przypadku problemów proszę wyczyścić ciasteczka.