null

Bielany na Orbicie VOL. 4 | spotkanie #2

Drukuj otwiera się w nowej karcie
10.10.2023 18:00 - 10.10.2023 20:00
Urząd Dzielnicy Bielany, S. Żeromskiego 29
grafika przedstawia astronautę na tle planety z pierścieniami, otoczonej gwiazdami, grafika wielokolorowa

Co ciekawego dzieje się w kosmosie? Bardzo dużo! Opowiedzą nam o tym kosmiczni prelegenci na spotkaniach z serii Bielany Na Orbicie. Seria kosmicznych spotkań wraca na Warszawskie Bielany po raz czwarty.

Każdy znajdzie coś dla siebie – na kosmos patrzymy z ogromnym rozmachem – od zorzy polarnej i astronomii, poprzez budowę rakiet, i satelitów, aż po puszczenie wodzy fantazji i pomyślenie „a co jeśli?”.

Cykl poprowadzi ponownie Radek Grabarek, twórca kanału i podcastu We Need More Space, popularyzator badania i eksploracji kosmosu.

Mikołaj Kopernik znany i nieznany

Kopernik: narodowy polski bohater, piszący i mówiący po polsku najmłodszy syn kupca krakowskiego? Otóż nie. Zapalony użytkownik lunety na swojej wieży obserwacyjnej, autor pasjonującego i łatwego w odbiorze czytadła dla wszystkich? Też nie! Wiele informacji o Mikołaju to tworzone na potrzeby chwili i okazji fake newsy.

Rok 2023 jest dobrą okazją do tego, aby spojrzeć na tę postać nieszablonowo, rozliczyć nas z myślenia o nim jak o pomnikowej, nieciekawej postaci i przypomnieć sobie, jak bardzo inspirujący jest dla nauki, kultury i naszej codzienności. Nie jest bowiem pewne ani gdzie dokładnie się urodził, ani kiedy, ani nawet gdzie został pochowany.

Jedno jest oczywiste, że nasza wiedza o budowie wszechświata i historia nauki bez niego być może jeszcze długo nie wyglądałyby tak, jak obecnie.

Alicja Marika Lubowicka – archeolożka i historyczka, obecnie adiunktka w Domu Mikołaja Kopernika w Muzeum Okręgowym w Toruniu. Fanka teorii, że w życiorysie Kopernika każdy znajdzie coś inspirującego dla siebie.

Realizacja edukacji kosmicznej w Polsce przez Europejską Agencję Kosmiczną

Z inicjatywy Europejskiej Agencji Kosmicznej ESA powstały Biura Edukacji Kosmicznej ESERO. Utworzono je, aby tematykę kosmiczną wprowadzać do szkół podstawowych i średnich oraz inspirować nią młodzież do wyboru w przyszłości zawodów inżynierskich lub związanych z naukami ścisłymi. W Polsce koordynatorem programu ESERO jest Centrum Nauki Kopernik.

Celem projektu jest inspirowanie młodych ludzi do wybierania w przyszłości zawodów związanych z inżynierią, technologią i naukami ścisłymi z zakresu STEM (z j. ang Science, Technology, Engineering and Mathematics). To właśnie dlatego wymyślamy i prowadzimy różnorodne konkursy, by dać uczniom i uczennicom przedsmak pracy inżynierskiej, czy naukowej. Organizujemy konkursy: CanSat, Moon Camp, Climate Detectives, Astro Pi, Mission X.

Zapraszamy do posłuchania uczniów jak i ich rodziców, którzy chcieliby zainspirować dzieci do kosmicznej przygody z nauką i inżynierią.

Agnieszka Bajtyngier ekspertka da. edukacji kosmicznej w Europejskim Biurze Edukacji Kosmicznej, programie Europejskiej Agencji Kosmicznej prowadzonym przy współpracy z Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Specjalizuje się w eksploracji kosmosu, nowych technologiach i dziale New Space.

Jak będzie wyglądać sprzątanie kosmicznych śmieci – misja Clear Space-1

Śmieci kosmiczne są poważnym zagrożeniem dla dalszej eksploracji kosmosu. Nie możemy śmiecić jak teraz coś w kosmos wysyłamy ale też... Musimy posprzątać to, co wcześniej wysłaliśmy i zostało na orbicie. Dlatego Europejska Agencja Kosmiczna wymyśliła misję Clear Space-1, podczas której satelita-pająk, przyczepi się do europejskiego śmiecia kosmicznego i go zdeorbituje spalając się razem z nim w atmosferze.

Jędrzej Adam Baran – inżynier, specjalista mechatronik, pracujący w Laboratorium Mechatroniki i Robotyki Satelitarnej Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akadamii Nauk w Warszawie.


Gdzie i kiedy:

10 października, wtorek, o godz. 18:00.

Sala widowiskowa Urzędu Dzielnicy Bielany, wejście od strony ul. Jarzębskiego.

Wstęp wolny!