null

Bielan Na Orbicie 2024: Spotkanie #3

Drukuj link otwiera się w nowej karcie
07.11.2024 17:00 - 07.11.2024 19:30
MAL Kasprowicza 14, Kasprowicza 14
grafika przedstawia astronautę na tle planety z pierścieniami, otoczonej gwiazdami, grafika wielokolorowa

Co ciekawego dzieje się w kosmosie? Bardzo dużo! Opowiedzą nam o tym kosmiczni prelegenci na spotkaniach z cyklu pt. Bielany Na Orbicie. Seria kosmicznych spotkań wraca na Warszawskie Bielany po raz piąty.

Każdy znajdzie tutaj coś dla siebie – na kosmos patrzymy z ogromnym rozmachem – od zorzy polarnej i dalekich gwiazd, poprzez budowę rakiet, łazików, i satelitów, aż po puszczenie wodzy fantazji i pomyślenie „a co jeśli?”.

W tegorocznej edycji wychodzimy naprzeciw głosom zebranym wśród uczestników spotkań z poprzednich lat i dzielimy wydarzenia na część dla najmłodszych oraz dla starszych. Zaczynamy o godz. 17:00 pogadanką i animacją dla dzieci, a o 18:00 wystartują prelekcje dla starszych.

Prelekcje listopadowego spotkania:

Dobre wibracje: astronomia fal grawitacyjnych

Istnienie fal grawitacyjnych jest przewidywaniem słynnej teorii względności Alberta Einsteina. Powstają one podczas ruchu masywnych obiektów, takich jak czarne dziury czy gwiazdy neutronowe.Możliwość bezpośredniej detekcji fal umożliwia zupełnie nowy sposób badania kosmosu, i obiektów do tej pory niewykrywalnych.

W wykładzie opowiem jak fale grawitacyjne są produkowane, w jaki sposób się je wykrywa i czego możemy się dzięki nim opowiedzieć. Opowiem także, jakie wyzwania i możliwości dla badań fal grawitacyjnych niesie przyszłość.

Michał Bejger jest astronomem, który zamienił teleskop na kilka gigantycznych trójkątów.
Korzysta z nich do badania zjawisk, których nie widać, oraz zaglądania do wnętrz gwiazd.
Do pracy używa superkomputerów oraz sztucznej inteligencji.

PW-Sat3 – czyli jak studenci sprzątają bałagan na orbicie

PW-Sat to program budowy nanosatelitów realizowany w Studenckim Kole Astronautycznym na Politechnice Warszawskiej. Podczas panelu dowiecie się więcej o PW-Sat3, czyli Cubesacie 3U budowanym w ramach trzeciej edycji projektu. Opowiemy o celach misji, postępach, wyzwaniach, a także dokonaniach naszych poprzedników.

Jakub Murawski jest studentem II stopnia studiów magisterskich na kierunku Lotnictwo i Kosmonautyka na Wydziale Mechanicznym Energetyki i Lotnictwa Politechniki Warszawskiej. W projekcie PW-Sat3 odpowiada za promocję, poza tym pracuje też w zespole napędu. Poza studiami jego pasją jest muzyka i teatr, więc można go również spotkać na deskach teatru.

Spotkanie poprowadzi Radek Grabarek, popularyzator wiedzy o eksploracji kosmosu, organizator wielu wydarzeń w całej Polsce, założyciel kanału na YouTube „We Need More Space” i współprowadzący comiesięcznego wideo podcastu na żywo „Space XYZ”.


Gdzie i kiedy:

7 listopada, czwartek, część dla dzieci godz. 17:00, część dla dorosłych i młodzieży godz. 18:00.

Miejsce Aktywności Lokalnej Kasprowicza 14, przy ul. Kasprowicza 14.

Wstęp wolny. Liczba miejsc ograniczona. Decyduje kolejność przyjścia.

Wydarzenie zapewnia następujące udogodnienia

Sprawdź lokalizację na mapie

Trwa wczytywanie mapy. W przypadku problemów proszę wyczyścić ciasteczka.