null

Bielany na Orbicie VOL. 4 | spotkanie #3

Drukuj link otwiera się w nowej karcie
09.11.2023 18:00 - 09.11.2023 20:00
Urząd Dzielnicy Bielany, S. Żeromskiego 29
grafika przedstawia astronautę na tle planety z pierścieniami, otoczonej gwiazdami, grafika wielokolorowa

Co ciekawego dzieje się w kosmosie? Bardzo dużo! Opowiedzą nam o tym kosmiczni prelegenci na spotkaniach z serii Bielany Na Orbicie. Seria kosmicznych spotkań wraca na Warszawskie Bielany po raz czwarty.

Każdy znajdzie coś dla siebie – na kosmos patrzymy z ogromnym rozmachem – od zorzy polarnej i astronomii, poprzez budowę rakiet, i satelitów, aż po puszczenie wodzy fantazji i pomyślenie „a co jeśli?”.

Cykl poprowadzi ponownie Radek Grabarek, twórca kanału i podcastu We Need More Space, popularyzator badania i eksploracji kosmosu.

Następni Kopernicy

Co ma wspólnego Wszechświat z gołębimi odchodami? Dlaczego nie można zmierzyć jego wieku? Na te pytania odpowiedzą naukowcy, którzy byli Kopernikami swojej ery. Oni poszerzyli naszą wiedzę o Wszechświecie i otworzyli nam nowe oczy. Warto poznać ich dokonania i ponownie przeżyć wspólną przygodę po zawirowanym Wszechświecie.

Michał Maciejewski – twórca serii filmów popularnonaukowych „Teoria Gier” i „Uniwersum”, w których świat popkultury niebezpiecznie ściera się ze światem nauki. Student astrofizyki, bezkreśnie zainteresowany obiektami zwartymi i ich efektami grawitacyjnymi.

Kosmiczne wysypisko: kosmiczny problem nad naszymi głowami i jak Polacy pomagają go rozwiązać

Satelity są niezbędnym elementem naszej codzienności. Mapy, prognoza pogody, turystyka, monitorowanie zmian klimatu, czy zarządzanie kryzysowe – wymagamy tutaj stałej dostępności danych satelitarnych. Ale na orbicie zrobiło się ciasno. Pojawiły się śmieci kosmiczne, coraz częściej zdarzają się kolizje. Opowiem o tym jak sobie z tym radzimy i jaka jest to polska specjalizacja w tym zakresie.

Mariusz Słonina – ekspert ds. bezpieczeństwa kosmicznego pracujący w firmie Sybilla Technologies. Uczestniczył w wielu projektach Europejskiej Agencji Kosmicznej w domenie Space Safety (Bezpieczeństwo Kosmiczne), nadzorował też budowę sieci polskich obserwatoriów dedykowanych temu zagadnieniu – Polish Optical Network dla Polskiej Agencji Kosmicznej. Odpowiada za rozwój usług opartych o dane polskiej sieci obserwatoriów Panoptes pod kątem zagadnień kosmicznej kontroli ruchu (Space Traffic Control).

Projektowanie misji komicznej: od pomysłu do produktów

Projektowanie misji komicznej w celu obserwacji Ziemi jest procesem czasochłonnym, wymaga zaangażowania specjalistów z wielu dziedzin. W prezentacji przestawiono kolejne etapy projektowania misji obserwacyjnej na postawie programu Earth Explorer, poprzez jej kolejne fazy, począwszy od Fazy 0 mającej na celu analizę założeń misji, przez Fazy A, B, C, D, E a kończąc na Fazie F kończącą misję. Jednym z ważnym narzędzi służących ocenie potencjału misji są tzw. End-to-End Mission Performance Simulator, wykorzystywane szczególnie w fazach A i B.

Rober Kędzierawski od 2016 roku pracuje w GMV Poland na stanowisku inżyniera projektów, gdzie zajmuje się narzędziami do symulacji instrumentów obserwacji Ziemi, w szczególności instrumentami radarowymi. W 2016 obronił on prace doktorską poświęconą radarom z syntetyczna aperturą i uzyskał stopień doktora na Wojskowej Akademii Technicznie oraz w IMT Atlantique we Francji.


Gdzie i kiedy:

9 listopada, czwartek, o godz. 18:00.

Sala widowiskowa Urzędu Dzielnicy Bielany, wejście od strony ul. Jarzębskiego.

Wstęp wolny!