null

Bielany na Orbicie VOL. 4 | spotkanie #4

Drukuj otwiera się w nowej karcie
07.12.2023 18:00 - 07.12.2023 20:00
Urząd Dzielnicy Bielany, S. Żeromskiego 29
grafika przedstawia astronautę na tle planety z pierścieniami, otoczonej gwiazdami, grafika wielokolorowa

Co ciekawego dzieje się w kosmosie? Bardzo dużo! Opowiedzą nam o tym kosmiczni prelegenci na spotkaniach z serii Bielany Na Orbicie. Seria kosmicznych spotkań wraca na Warszawskie Bielany po raz czwarty.

Każdy znajdzie coś dla siebie – na kosmos patrzymy z ogromnym rozmachem – od zorzy polarnej i astronomii, poprzez budowę rakiet, i satelitów, aż po puszczenie wodzy fantazji i pomyślenie „a co jeśli?”.

Cykl poprowadzi ponownie Radek Grabarek, twórca kanału i podcastu We Need More Space, popularyzator badania i eksploracji kosmosu.

Tematy i prelegenci ostatniego spotkania:

Astrofotografia w czterech porach roku

Kumple od gwiazd zabiorą Was na przygodę z nocnym niebem w czterech porach roku. Na spotkaniu dowiecie się kiedy obserwować najciekawsze roje meteorów, gdzie szukać obłoków srebrzystych, jak znaleźć centrum Drogi Mlecznej. Pokazujemy świat, który jest na wyciągnięcie ręki, ale jednocześnie taki który wydaje się być nieodkryty przez ograniczone możliwości naszego wzroku.

Łukasz Jankowski i Piotr Stefaniak, czyli Kumple od Gwiazd. Kiedy tylko możemy wyruszamy na przygodę z naturą, przyrodą i nocnym niebem. Fotografujemy i filmujemy piękno świata. Mówimy o romantyzmie obserwacji piękna nieba i o prozie targania sprzętu i łapania fotonów na matryce aparatów. To opowieść, która łączy to, co na górze, z tym, co na dole.

Jak wykrywać promieniowanie kosmiczne, za pomocą smartfona?

Podczas prezentacji projektu CREDO.science, którego autorem jest Instytut Fizyki Jądrowej Polskiej Akademii Nauk w Krakowie, członkowie Polskiego Towarzystwa Miłosników Astronomii zaprezentują metody, znaczenie rejestracji i analizy promieniowania kosmicznego za pomocą małych detektorów znajdujących się na matrycach smartfonów.

W project CREDO może zaangażować się każda osoba na Ziemii, posiadająca odpowiedni model smartfona z darmową aplikacją projektu i dostępem do internetu. Dla astrofizyków rejestracja ta może być nieocenionym źródłem informacji o mało znanym wysokoenergetycznym widmie promieniowania kosmicznego i przez to dostarczyć niezbędnych informacji do rozwiązania największych zagadek współczesnej kosmologii, jak np. o ciemnej materii i energii.

Po prezentacji projektu na sali konferencyjnej, członkowie PTMA Warszawa zaproszą uczestników wydarzenia do foyer UD Bielany, gdzie zorganizują warsztaty z obsługi telefonów z zainstalowaną aplikacją CREDO.science oraz udzielą porad jak zacząć swoje pierwsze detekcje w tym zakresie.

Warsztaty słoneczne

Członkowie warszawskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii poprowadzą warsztaty słoneczne, podczas których pokażą czym jest aktywność słoneczna. Zaprezentują zdjęcia foto i video z obserwacji. Pokażemy też zdjęcia i animację z koronalnego wybuchu masy o sile M9.82.

Wystawa malarska „Egzoplanety”

„Egzoplanety” to wystawa obrazów wykonanych techniką pouring artu. Seria przedstawia abstrakcyjne wyobrażenie planet znajdujących się poza naszym układem Słonecznym.

Anna Nędzusiak to artystka, którą pasjonuje sztuka digital, ceramika oraz pouring art. Porusza się w szeroko pojętym spektrum abstrakcji korzystając z jaskrawych, psychodelicznych palet kolorów.


Gdzie i kiedy:

7 grudnia, czwartek, o godz. 18:00.

Sala widowiskowa Urzędu Dzielnicy Bielany, wejście od strony ul. Jarzębskiego.

Wstęp wolny!