Bielański Ośrodek Kultury oraz Urząd Dzielnicy Bielany zapraszają na pierwszą edycję Bielańskiego Festiwalu Muzyki Pasyjnej. W pięciu kościołach na terenie naszej dzielnicy odbędzie się pięć koncertów, w trakcie których zostanie zaprezentowana polska i światowa muzyka okresu Wielkiego Postu. Wszystkie koncerty będą bezpłatne.
Koncerty odbędą się od 9 do 23 marca 2024 r. Wystąpią wspaniali artyści, w tym znany aktor Jerzy Zelnik wraz z Kwartetem Camerata. Poniżej dokładne terminy:
Rodzina Fedorów
9 marca (sobota), godz. 16:00.
kościół pw. Zesłania Ducha Świętego, ul. Broniewskiego 44.
Wstęp wolny.
Rodzina Fedorów to Małgosia i Marek oraz ich siedmioro dzieci. W tej familii oprócz Małgosi, która z wykształcenia jest matematykiem, wszyscy są muzykami. Dzieci grają na różnych instrumentach, m.in. na skrzypcach, gitarze, kontrabasie, kahonie, a nawet perskich cymbałach. Wyjątkiem jest 2-letnia Asia, która jest jeszcze na to za mała, ale za to już pokazuje, że potrafi śpiewać.
Na koncert rodziny Fedorów złożą się ich autorskie aranżacje Pieśni Wielkopostnych, które towarzyszą nam praktycznie od dzieciństwa – pieśni liturgiczne często mające wielowiekową historię. - Każdej pieśni nadaliśmy nasze imię, kryjące według nas w sobie istotę, główną myśl i pewien fragment rzeczywistości, które łączy w sobie tajemnica krzyża - podkreślają państwo Fedorowie.
Adam Strug
10 marca (niedziela), godz. 12:00.
kościół pokamedulski pw. bł. E. Detkensa, ul. Dewajtis 3.
Wstęp wolny.
Adam Strug to śpiewak i instrumentalista, a także autor piosenek, kompozytor muzyki teatralnej i filmowej, kurator i producent muzyczny. Na jego koncert złożą się pieśni pasyjne powstałe od średniowiecza do XIX wieku. W warstwie literackiej odnajdziemy tam najwybitniejszych poetów polskich i anonimy proweniencji gminnej. Strugowi towarzyszyć będzie Hipolit Woźniak, który zagra na lirze korbowej.
Basia Pospieszalska i Michał Bąk
16 marca (sobota), godz. 19:00.
kościół dolny parafii pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, ul. Przy Agorze 9.
Wstęp wolny.
Basia Pospieszalska i Michał Bąk tworzą duet od 2022 r. Oprócz przyjaźni połączyła ich absolutna miłość do suit Bacha, zafascynowanie Charliem Hadenem, a przede wszystkim pieśni Kościoła Katolickiego. Dlatego wykonują te pieśni, które jako wierni kochamy najbardziej, a które w kościołach są coraz rzadziej są śpiewane. Podczas koncertu Basi i Michała usłyszymy pieśni wielkopostne w wyjątkowych ascetycznych aranżacjach na głos i kontrabas.
Maria Pomianowska
17 marca (niedziela), godz. 20:00.
kościół pw. św. Zygmunta, pl. Konfederacji 55.
Wstęp wolny.
Prof. Maria Pomianowska to multiinstrumentalistka, wokalistka, kompozytorka i pedagog – wykłada w Akademii Muzycznej w Krakowie oraz jest dyrektorem międzynarodowego festiwalu Skrzyżowanie Kultur. Podczas koncertu zaprezentuje najdawniejsze pieśni związanych z okresem Wielkiego Postu, które były śpiewane w dawnych czasach w oddalonych od głównych skupisk ludzkich enklawach. W programie poza pieśniami wielkopostnymi znajdą się utwory chińskie, polskie oraz kompozycje Marii Pomianowskiej dedykowane niezwykłym instrumentom strunowym, takim jak m.in. fideli płockiej, suce biłgorajskiej i cytrze chińskiej guzheng.
Jerzy Zelnik i Kwartet Camerata
w programie: oratorium Josepha Haydna „Siedem ostatnich słów Chrystusa na krzyżu”.
23 marca (sobota), godz. 19:15.
kościół pw. Matki Bożej Wspomożycielki Wiernych, ul. Conrada 7.
Wstęp wolny.
Znany choćby z filmu „Faraon” aktor Jerzy Zelnik wraz z Kwartetem Camerata zaprezentuje oratorium Josepha Haydna „Siedem ostatnich słów Chrystusa na krzyżu”. To cykl siedmiu sonat instrumentalnych, poprzedzonych introdukcją i zwieńczonych brawurowym Il Terremoto (obrazującym trzęsienie ziemi i zmartwychwstanie). Każdą z sonat zapowie tekst zaczerpnięty z ewangelii – słowa Jezusa Chrystusa wypowiedziane przed śmiercią:
- „Ojcze, przebacz im, bo nie wiedzą co czynią!”,
- „Zaprawdę, powiadam ci: dziś ze mną będziesz w raju”,
- „Niewiasto, oto syn Twój. Oto Matka twoja”,
- „Boże mój, Boże mój, czemuś mnie opuścił?”,
- „Pragnę”,
- „Wykonało się!”,
- „Ojcze, w Twoje ręce powierzam ducha mojego”.
Kwartet Camerata:
- Włodzimierz Promiński – I skrzypce
- Andrzej Kordykiewicz – II skrzypce
- Piotr Reichert – altówka
- Rafał Kwiatkowski – wiolonczela
Sprawdź lokalizację na mapie
Trwa wczytywanie mapy. W przypadku problemów proszę wyczyścić ciasteczka.