null

Bajkowa rozprawa w Sądzie dzieci z Przedszkola nr 308 "Krasnala Hałabały"

Drukuj otwiera się w nowej karcie
W dniu 15 marca dzieci z grupy „Pszczółki” wzięły udział w wycieczce do Sądu Rejonowego dla Warszawy-Woli.
 
Dzieci miały niepowtarzalną okazję wejścia na salę rozpraw i uczestnictwa w symulowanej rozprawie prowadzonej w oparciu o bajkę „Czerwony Kapturek”.
 
Mimo, że cała rozprawa opierała się o znaną bajkę, a uczestnicy byli przebrani, całość wyglądała bardzo poważnie – Pani Sędzia Przewodnicząca oraz pozostali uczestnicy rozprawy w swoich wypowiedziach potrafili dostosować nomenklaturę prawniczą do poziomu zrozumiałego dla dzieci.
 
Dzieci dowiedziały się, czym jest Konstytucja, gwarantująca każdemu prawo do rzetelnego procesu i czym jest niezawisły sąd. Zrozumiały, że ludzie, którzy nie szanują przepisów i łamią prawo, zostają ukarani. Natomiast o tym, czy prawo zostało złamane i na jaką karę zasługuje osoba łamiąca prawo, decyduje sąd. Sędzia, aby mógł dokonać prawidłowej i sprawiedliwej oceny, musi mieć jak najwięcej informacji dotyczących osoby i zdarzenia.
 
Dzieci mogły także bezpośrednio obserwować pracę sędziego, prokuratora, adwokata i protokolanta. Pod przewodnictwem sędziego zwiedzali budynek sądu.
Serdecznie dziękujemy Pani Sylwii - mamie Zosi - za zorganizowanie wycieczki.
 
Opracowała Monika Grabińska
Zobacz galerię (3 zdjęć)