null

Babooshki w Podziemiach Kamedulskich – kolędy i szczedriwki

Drukuj otwiera się w nowej karcie
26.01.2023 19:00 - 26.01.2023 20:00
Podziemia Kamedulskie, ul. Dewajtis 3

Koncert kolęd polsko-ukraińskiego zespołu Babooshki, którego podstawę tworzą dwie wokalistki: Polka – Karolina Beimcik oraz Ukrainka z pochodzenia – Dana Vynnytska.

W repertuarze znajdują się zarówno kolędy polskie jak i szczedriwki – ukraińskie pieśni ludowe związane z obrzędami noworocznymi, ujęte w etnojazzowe ramy. W utworach odnajdujemy historie przepełnione słowiańskimi symbolami. Wokalistki wykonują kolędy dwujęzycznie, po polsku i ukraińsku, przypominając o wspólnej tradycji dwóch bliskich sobie kultur.

Premiera płyty „Kolędy i Szczedriwki” odbyła się w Studio Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie i była nominowana do Folkowego Fonogramu Roku oraz do nagrody Płyta Roku w kategorii Muzyka Tradycyjna. 

Karolina Beimcik – jest klasycznie wykształconą skrzypaczką i wokalistką jazzową, która czerpie inspiracje z kultury Środkowo-Wschodniej Europy.

Otrzymała II nagrodę na festiwalu Drugiego Programu Polskiego Radia Nowa Tradycja wraz z projektem Babooshki, Grand Prix na festiwalu Niemen Non Stop, Nagrodę Specjalną Telewizji TVP Kultura, nagrodę Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego, oraz II nagrodę na Międzynarodowych Spotkaniach Wokalistów Jazzowych w Zamościu. Jest absolwentką wydziału jazzu na Queens College University w Nowym Jorku, a także magistrem kulturoznawstwa na poznańskim Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza.

Dana Vynnytska – absolwentka Wydziału Kompozycji w Konserwatorium Lwowskim, jest laureatką programu stypendialnego polskiego Ministerstwa Kultury „Gaude Polonia” przeznaczonego dla młodych artystów z krajów Europy Środkowowschodniej. Półroczny pobyt Dany na stypendium w Polsce umożliwił wzajemne poznanie się, pracę nad repertuarem oraz koncertowanie. Brała udział w nagraniach takich zespołów, jak Shokolad, Babooshki, czy Afro Kolektyw.

Skład zespołu:

  • Karolina Beimcik – śpiew,
  • Dana Vynnytska – śpiew,
  • Grzegorz Tarwid – fortepian,
  • Michał Jaros – kontrabas,
  • Igor Hnydyn – perkusja.

Data: 26 stycznia 2023 r. (czwartek).
Godz.: 19:00.
Miejsce: Podziemia Kamedulskie.

Wstęp wolny. Liczba miejsc ograniczona.

Do posłuchania: „Hej, hej Lelija”.

Sprawdź lokalizację na mapie