null

Artyści w Powstaniu Warszawskim | wernisaż wystawy

Drukuj link otwiera się w nowej karcie
08.08.2023 18:00 - 08.08.2023 20:00
Galeria Aneks Bielański, Romaszewskiego 19
zdjęcie przedstawia osobę oglądającą stare zdjęcia na wystawie

W 79. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, Biblioteka Publiczna im. Stanisława Staszica w Dzielnicy Bielany m.st. Warszawy, zaprezentuje wystawę poświęconą wybranym artystom uczestniczącym w heroicznej walce z okupantem.

Podczas Powstania Warszawskiego artyści, którzy byli w strukturach AK, stawali dzielnie na barykadach, walcząc z wrogiem. Pozostali kryli się wraz z ludnością cywilną w piwnicach, usiłując przetrwać w ten sposób ataki. Niezależnie od tego, gdzie znajdowali się w trakcie oblężenia miasta, większość z nich wykorzystała swój talent, by nieść pociechę innym, występując na zaimprowizowanych scenach, a także przygotowując programy z piosenkami, i to zarówno z przedwojennymi, jak i okupacyjnymi czy powstańczymi.

Wśród prezentowanych na wystawie sylwetek bohaterów znajdą się m.in. pianista Jan Ekier ps. "Janosik", który grywał na koncertach konspiracyjnych i brał udział w spotkaniach patriotycznych, aktorka, żołnierz Armii Krajowej, łączniczka - Irena Kwiatkowska ps. „Katarzyna” czy jeden z najpopularniejszych aktorów przedwojennego kina, saper i członek pułku "Baszta" – Adam Brodzisz ps. „Bonza”.

Wystawa będzie prezentowana w Galerii Aneks Bielański, znajdującej się w siedzibie Biblioteki Bielany przy ul. Romaszewskiego 19 w Warszawie, w terminie 21.07-24.09.2023 r.

Wernisaż wystawy odbędzie się we wtorek, 8 sierpnia, o godzinie 18:00.