null

Bielany na Orbicie: Spotkania

Drukuj otwiera się w nowej karcie
27.09.2022 18:00 - 27.09.2022 20:00
Urząd Dzielnicy Bielany, ul. S. Żeromskiego 29
Bielany na Orbicie. Kosmonauta na tle planety. Z lewej strony napis "Bielany na Orbicie. Spotkania".

Co ciekawego dzieje się w kosmosie? Bardzo dużo! Opowiedzą nam o tym kosmiczni prelegenci na spotkaniach z serii Bielany Na Orbicie. Seria kosmicznych spotkań wraca na Warszawskie Bielany po raz trzeci.

Każdy znajdzie coś dla siebie – na kosmos patrzymy z ogromnym rozmachem – od zorzy polarnej i astronomii, poprzez budowę rakiet, i satelitów, aż po puszczenie wodzy fantazji i pomyślenie „a co jeśli?”.

Podczas pierwszego spotkania posłuchamy prezentacji:

Obcy na niebie pełnym planet

Odkryto już 5000 planet pozasłonecznych. Ile z nich może tętnić życiem? Jakie są szanse, że to życie inteligentne? Enrico Fermi podczas dyskusji o mnogości gwiazd w kosmosie spytał „Gdzie oni wszyscy są?”, od tamtej pory mówi się o Paradoksie Fermiego. Jak zasadne jest to pytanie? Przyjrzymy się okolicznościom które mogą sprzyjać lub szkodzić szansom na życie na obcych planetach.

Mateusz Wielgosz – inżynier z wykształcenia, project manager z zawodu, popularyzator nauki z zamiłowania. Po dziesięciu latach prowadzenia popularnonaukowego bloga postanowił napisać książkę stanowiącą przewodnik bo dość nowej gałęzi astronomii jaką jest poszukiwanie i badanie planet poza Układem Słonecznym.

Co można zobaczyć i jak zacząć obserwacje gwiazd?

Zacznę od tego, co można obserwować na nocnym niebie, czyli Księżyc, planety, gwiazdy i obiekty głębokiego nieba. Następnie przejdę do części technicznej, czyli czym można prowadzić obserwacje (nieuzbrojone oczy, lornetka, teleskopy soczewkowe, teleskopy zwierciadlane) i do jakich obiektów poszczególny sprzęt się najlepiej sprawdza, a także czego należy spodziewać się, patrząc w okular. Następnie przejdę do podstawowych parametrów teleskopów, czyli średnica, ogniskowa, światłosiła, maksymalne dostępne powiększenie oraz jak liczyć powiększenie, mając okular o danej ogniskowej. Dzięki temu zyskam też pretekst do wspomnienia o dostępnych rodzajach okularów. Na koniec rzeczy pomagające w znajdowaniu obiektów na niebie, czyli obrotowa mapa nieba i atlas nieba. Jak wystarczy czasu, to zrobię wstęp do astrofotografii, ale może być ciężko.

Aleksander Łyczek – absolwent lotnictwa i kosmonautyki na Politechnice Warszawskiej, aktualnie pracuję w polskim sektorze kosmicznym. Zajmuję się przede wszystkim obliczeniami wytrzymałościowymi w projektach, niemniej zdarza mi się od czasu zaprojektować jakąś część. Członek Klubu Astronomicznego Almukantarat od 2016 roku, w tym czasie wielokrotnie pełniłem m. in. rolę mistrza obserwacji na obozach astronomicznych organizowanych przez Klub.

Mars z Orbity – Skąd Wiemy Tyle o Czerwonej Planecie?

W czasie prezentacji w przystępny sposób przedstawione zostaną zastosowania satelitów w badaniu Marsa i jego powierzchni. Przyjrzymy się ciekawym zjawiskom i zbadamy tajemnicze obiekty z naukowej perspektywy. Rozważymy jak przy pomocy nowoczesnej technologii szukać wody na Marsie, wyznaczać odpowiednie strefy do budowy baz dla kolonistów, oraz czy możliwe jest przeprowadzenie takich badań z zacisza własnego domu.

Piotr Król – jestem absolwentem Wydziału Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego. Z geologią i kartografią planetarną związałem się w czasie studiów magisterskich podczas pisania pracy dyplomowej z zakresu teledetekcji Marsa, za którą otrzymałem nagrodę od Lunar & Planetary Institute w Houston. W życiu zawodowym pracuję w sektorze obserwacji Ziemi i systemów informacji geograficznej.

Data: 27 września 2022 r. (wtorek).
Godz.: 18:00 – 20:00.
Miejsce: sala widowiskowa w Urzędzie Dzielnicy Bielany (wejście od strony ul. A. Jarzębskiego).

Partner wydarzenia: Młodzieżowa Rada Dzielnicy Bielany.
Patron medialny: To Jakiś Kosmos.


Źródło: weneedmore.space

Sprawdź lokalizację na mapie