null

Skrzyżowanie na styku Bielan i gminy Izabelin do przebudowy

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Tak będzie prezentować się skrzyżowanie ulic Arkuszowej, Estrady i 3 Maja po przebudowie.

Położone na granicy Warszawy i gminy Izabelin skrzyżowanie ulic Arkuszowej i Estrady z ul. 3 Maja zostanie zmodernizowane. Stołeczny Zarząd Rozbudowy Miasta ogłosił właśnie przetarg na wykonawcę prac budowlanych. Zainteresowane firmy mogą składać oferty do 16 sierpnia. Przebudowa skrzyżowania potrwa rok.

Skrzyżowanie bielańskich ulic Arkuszowej i Estrady z ul. 3 Maja w Mościskach wymaga nowych rozwiązań, które poprawią płynność ruchu i podniosą bezpieczeństwo wszystkich użytkowników drogi.

W ramach zaplanowanych prac na skrzyżowaniu przebudowane zostaną jezdnie i pojawią się na nich dodatkowe pasy do skrętu. Wybudowane będą też chodniki i przystanek autobusowy. Droga zyska nowe odwodnienie i oświetlenie. Przebudowa obejmie również sygnalizację świetlną, infrastrukturę teletechniczną, wodociąg oraz sieci elektroenergetyczną i gazową.

Sprawniejszy wjazd i wyjazd

Warunki finansowe i formalne związane z realizacją inwestycji określone zostały w porozumieniach z lat 2019 i 2022, zawartych między m.st. Warszawą, samorządem województwa mazowieckiego i gminą Izabelin. Projekt przebudowy skrzyżowania zapewniła gmina Izabelin, z którą odbyliśmy kilka spotkań w tej sprawie.

Serdecznie gratuluję pani Dorocie Zmarzlak, wójt gminy Izabelin, sporządzenia tego projektu. Przebudowane skrzyżowanie znacznie usprawni wyjazd z Warszawy i wjazd do miasta. Poprawi się także przejazd w ciągu ul. Estrady. Dzięki temu, że każdy wlot zyska osobny pas do skrętu w lewo, ruch na skrzyżowaniu stanie się płynniejszy – podkreśla Grzegorz Pietruczuk, burmistrz Bielan.

Inwestycja poprawi także komunikację mieszkańców gminy Izabelin. Jak mówi wójt Dorota Zmarzlak, dla nich skrzyżowanie to „bramka” wjazdowa do stolicy. – A w niej większość naszych mieszkańców pracuje – dodaje. W drugą stronę zyskają mieszkańcy stolicy i turyści, którzy od strony Warszawy będą chcieli dostać się do Puszczy Kampinoskiej.

Inwestycja obejmie również ogrodzenie znajdującej się przy skrzyżowaniu Szkoły Filialnej Szkoły Podstawowej nr 273. Dotychczasowe zostanie zdemontowane, a w jego miejscu powstanie wysoki na ok. 4 metry mur akustyczny. - Ruch jest tam duży, a po remoncie skrzyżowania może jeszcze wzrosnąć. Żeby więc zniwelować hałas, wnioskowaliśmy o budowę takiego ekranu. Na jego szczycie znajdzie się siatka piłkochwytu, aby dodatkowo zabezpieczyć przyszkolne boisko przed wypadaniem piłek na ulicę – mówi Grzegorz Pietruczuk.

Ekran akustyczny będzie się składał z betonowych paneli, od strony ulicy wykończonych elementami profilowanymi trocinowo-betonowymi. Natomiast powierzchnia muru od boiska zostanie pokryta pnączami, aby zyskała na estetyce.

Rok na roboty budowlane

Po uzyskaniu decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej Stołeczny Zarząd Rozbudowy Miasta ogłosił przetarg na wykonawcę robót budowlanych. Firmy zainteresowane złożeniem oferty mają na to czas do 16 sierpnia. Prace związane z przebudową skrzyżowania potrwają rok od podpisania umowy z wybranym w przetargu wykonawcą.

Tak będzie prezentować się skrzyżowanie ulic Arkuszowej, Estrady i 3 Maja po przebudowie.
Zobacz galerię (2 zdjęć)
Tak będzie prezentować się skrzyżowanie ulic Arkuszowej, Estrady i 3 Maja po przebudowie.

Załączniki: