null

Łacińskie Msze Wielkopostne w Kościele Pokamedulskim, czyli chorał gregoriański w Wielkim Poście

Drukuj otwiera się w nowej karcie
02.04.2023 11:00 - 02.04.2023 12:00
Kościół Pokamedulski, ul. Dewajtis 3
Łacińskie Msze Wielkopostne. Zdjęcie nut chorału gregoriańskiego.

Jak co roku, we wszystkie niedziele Wielkiego Postu o godz. 11.00, począwszy od pierwszej niedzieli 26 lutego aż do Niedzieli Palmowej 2 kwietnia 2023 r., w bielańskim Kościele Pokamedulskim odprawiane będą uroczyste Msze Wielkopostne.

Muzyka jaką usłyszymy, to najbardziej archaiczny, zachowany do dziś chorał gregoriański. Nie stracił nic z aktualności tekstów - teksty są używane w niezmienionej formie od kilkunastu wieków. Kantorzy z zespołu Bornus Consort, czołowego polskiego zespołu muzyki średniowiecznej, korzystają z kopii XIII-wiecznego rękopisu franciszkańskiego, tzw. Graduału - zbioru śpiewów mszalnych.
Dramaturgia Wielkiego Postu jest tak ułożona, że napięcie systematycznie rośnie aż do prawdziwej eksplozji radości procesji Niedzieli Palmowej. Radości z cierpieniem w tle zbliżającej się Męki Pańskiej, ale i następnie Zmartwychwstania. To stałe napięcie dramatyczne towarzyszyć nam będzie przez cały Wielki Post.
Bornus Consort to pierwszy zespół wokalny w Polsce, który przed laty podjął się próby rekonstrukcji dawnego brzmienia, w możliwie historycznie wiernym kształcie i przy użyciu dawnych technik śpiewu. Zespół dał setki koncertów i spektakli na całym świecie, zrealizował wiele nagrań. Specjalizuje się w tradycyjnym śpiewie jednogłosowym, w tym głównie w chorale gregoriańskim. Zespół wykonuje chorał, jakiego gdzie indziej nie usłyszymy, a co do którego muzycy i badacze są pewni, że był. Jest to śpiew silny, rytmiczny i ozdobny. To rzadka szansa zanurzenia się w stylistyce muzycznej sprzed kilkuset lat, która jest duchowym bogactwem naszej europejskiej tradycji. Dzielnica Bielany od lat wspiera realizację projektu. Adaptacja śpiewów na wszystkie niedziele wielkopostne do języka polskiego, to dzieło Roberta Pożarskiego, zmarłego już kantora Kościoła Pokamedulskiego i jednego z największych śpiewaków gregoriańskich na świecie.

Data: 26 lutego, 5, 12, 19, 26 marca, 2 kwietnia 2023 r. (niedziele)
Godzina: 11.00.
Miejsce: Kościół Pokamedulski, ul. Dewajtis 3.


Wstęp wolny.

Sprawdź lokalizację na mapie