null

Adolf Duszek. Fotograf Warszawy

Drukuj otwiera się w nowej karcie
14.03.2023 18:00 - 14.03.2023 19:00
Urząd Dzielnicy Bielany, ul. S. Żeromskiego 29
Adolf Duszek. Szara postać fotografa z aparatem fotograficznym.

Premiera albumu "Adolf Duszek. Fotograf Warszawy", którego wydawcą jest Urząd Dzielnicy Bielany, prezentuje fotografie Warszawy i Bielan lat 50. i 60. XX wieku.

14 marca odbędzie się premiera albumu “Adolf Duszek. Fotograf Warszawy”. Publikacja wydana przez Urząd Dzielnicy Bielany przedstawia nieznane dotychczas zdjęcia Warszawy lat 50. i 60. XX wieku pieczołowicie wyselekcjonowane z ogromnej, wielotematycznej kolekcji fotografa.

Szczęśliwym zrządzeniem losu na początku 2021 roku w zakamarkach domu rodziny Duszków na Starych Bielanach odnaleziono – w większości w postaci negatywów – nieznane dotychczas zdjęcia autorstwa Adolfa Duszka (1902–1998). Większość ze znalezionych negatywów pierwszy raz ujarzała światło dzienne niemal po 70 latach. O tym odkryciu zespół Bielańskiej Fototeki (gromadzący archiwalne fotografie dzielnicy) dowiedział się przypadkiem. Rodzina fotografa od razu wyraziła chęć współpracy z Urzędem Dzielnicy Bielany przy wydaniu albumu.

– Dziękuję rodzinie Duszków za okazane zaufanie i powierzenie nam cennego zbioru fotografii. To dla nas zaszczyt, że mogliśmy wydać album. Wiem, jak bardzo ważne jest upowszechnianie pamięci o minionych pokoleniach warszawiaków i historii miejsca, w którym żyjemy. Od 2019 roku prowadzimy projekt Bielańska Fototeka. Służy on budowaniu więzi międzypokoleniowych wśród mieszkańców dzielnicy poprzez dzielenie się wspomnieniami, doświadczeniami i przeżyciami, których źródłem i inspiracją są stare fotografie z archiwów domowych – mówi Grzegorz Pietruczuk, burmistrz dzielnicy Bielany.

Podczas niestrudzonych wędrówek fotograf uwiecznił między innymi obrazy podnoszącej się ze zniszczeń wojennych Warszawy: ruiny i odbudowę Starówki, wozaków opróżniających stolicę z gruzów, murarzy wznoszących staromiejskie kamieniczki, ludzi powracających do ciężko zranionego miasta, nową architekturę. Wytrwale utrwalał też na kliszach mieszkańców, uliczki i przyrodę Bielan – swojej małej ojczyzny.

Album prezentuje fotografie Warszawy i Bielan lat 50. i 60. XX wieku, pieczołowicie wyselekcjonowane z ogromnej, wielotematycznej kolekcji dotychczas nieznanych zdjęć Adolfa Duszka. Wyboru fotografii dokonali i opatrzyli komentarzami Joanna Rolińska, publicystka i varsavianistka, oraz Mateusz Napieralski, archeolog, znawca dziejów Bielan, konsultację varsavianistyczną zapewnił Ryszard Mączewski, współtwórca portalu warszawa1939.pl. Digitalizacją i retuszem zdjęć zajął się wnuk fotografa – Maciej Anioł.

Data: 14 marca 2023 r. (wtorek).
Godzina: 18:00.
Miejsce: Urząd Dzielicy Bielany, sala widowiskowa 
(wejście od ul. Jarzębskiego).

Liczba miejsc ograniczona, decyduje kolejność przyjścia.Będzie to okazja do zdobycia egzemplarza albumu oraz rozmowy z autorami i rodziną fotografa.