82. rocznica wybuchu II wojny światowej

1 września oddaliśmy hołd bohaterskim żołnierzom Wojska Polskiego, którzy 82 lata temu bronili naszej Ojczyzny, ale także Warszawy i Bielan przed śmiertelnym wrogiem – armią hitlerowskich Niemiec.

Na cmentarzu Wawrzyszewskim spoczywają podwładni majora Bronisława Kamińskiego, którzy oddali swe młode życie w zaciekłej walce z Wehrmachtem.

Bili się do ostatniej kropli krwi tutaj, na Placówce i Wawrzyszewie. Dziś oddajemy im hołd! – powiedział porucznik Józef Kassyk, przewodniczący Bielańskiego Koła Kombatanta.

Z kolei w niedzielę 5 września na placu Konfederacji wspominaliśmy żołnierzy 77. Pułku Piechoty Wojska Polskiego, 77. Pułku Piechoty Okręgu Nowogródzkiego oraz Mieszkańcom Ziemi Lidzkiej.

Kresy Wschodnie są dla nas, Polaków, niczym mityczna Arkadia. Wciąż pamiętamy, że ten rdzennie polski teren został nam wyrwany niczym serce z organizmu. Nie zapomnimy nigdy o tych, którzy walczyli tam z Armią Czerwoną i Niemcami, by ruszyć na pomoc powstańczej Warszawie – powiedział Grzegorz Pietruczuk - Burmistrz Dzielnicy Bielany.

Józef Kassyk przemawia pod żółto czerwonymi flagami
Zobacz galerię (10 zdjęć)
widok z boku na żołnierzy stojących przy obelisku na Placu Konfederacji
kombatanci składają zamówienia pod obeliskiem na Placu Konfederacji