null

80 lat minęło...

Drukuj otwiera się w nowej karcie

„Nowa szkoła powszechna na Bielanach,  (…) dla uczniów i nauczycieli z warszawskich Bielan ten początek roku będzie wyjątkowy. Powitają go w nowej, tak długo wyczekiwanej przez siebie siedzibie. (…) Kierownikiem szkoły i jej organizatorem został wyznaczony Jan Brodnicki.” – donosi Dziennik Społeczności Bielańskiej – „Kurier Bielan”  wydany specjalnie z okazji 80-lecia Szkoły Podstawowej Nr 133 im. Stefana Czarnieckiego przy ul. Fontany 3.

3 września 1935 roku zainaugurowała swoją działalność placówka oświatowa na warszawskim Marymoncie. Pierwszy dzwonek usłyszało wtedy kilkudziesięciu uczniów rozpoczynających naukę. Warunki były ciężkie, ale nie przeszkadzało to wtedy nauczycielom i uczniom. „Bardzo się cieszę, że szkoła nareszcie powstała. Jej powołanie jest wypadkową zabiegów wielu osób. Do inicjatywy powstania musieliśmy przekonać władze, znaleźć dogodną lokalizację, a także czynnie włączyć się w budowę.” mówił Jan Brodnicki, kierownik nowopowstałej szkoły podczas inauguracji rozpoczęcia roku szkolnego 1935/36.   

Dziś, 11 grudnia czas się cofnął. Przekraczając próg szkoły można było przenieść się do lat trzydziestych XX wieku, usłyszeć Hankę Ordonówną, usiąść w stylowej kawiarni i wspomnieć ten miniony czas. Młodzież szkolna przygotowała okolicznościowe przedstawienie, które pozwoliło zgromadzonym gościom przybliżyć osiemdziesięcioletnią historię tej placówki. Szkoła zwala potocznie ”sto trzydziestą trzecią” bardzo mocno wpisuje się w losy Warszawy.  „Uczniowie i nauczyciela angażują się w warszawskie projekty, konkursy, a także uczestniczą w wydarzeniach związanych z historią stolicy.”, czytamy w specjalnie wydanej na tę okazję gazetce. Te działania przyczyniły się do uhonorowania SP 133 medalem im. Prezydenta Stefana Starzyńskiego, które zostało nadane przez Towarzystwo Przyjaciół Warszawy na ręce Małgorzaty Szerszeń, dyrektora placówki. To ogromne wyróżnienie dla całej społeczności Szkoły Podstawowej im. S. Czarnieckiego, na który złożyła się praca wielu pokoleń nauczycieli oraz uczniów.

W uroczystości wzięła udział Joanna Fabisiak, poseł na sejm RP, przedstawiciele Zarządu Dzielnicy Bielany m.st. Warszawy: Tomasz Mencina oraz Grzegorz Pietruczuk , bielańscy radni, grono pedagogiczne, emerytowani nauczycie, uczniowie oraz zaproszeni goście.