null

4 VI WYBRALIŚMY WOLNOŚĆ

Drukuj otwiera się w nowej karcie

Świętuj z nami 4 czerwca w domu! Jak co roku Dom Spotkań z Historią przypomina pierwsze częściowo wolne wybory w 1989 roku. Zaplanowane działania musiały zostać odwołane z powodu epidemii, ale obchody rocznicy odbędą się symbolicznie w mediach społecznościowych. W programie online m.in. improwizowany koncert Klubu Komediowego, pokaz filmu „Niespodzianka ‘89” oraz wywiady o wolności i działalności opozycyjnej kobiet w PRL  – z dyrektorką Fundacji Batorego Ewą Kulik, z kuratorkami wystawy „Niepokorne 1976–1989” – Agnieszką Grzybek i Anną Czerwińską oraz z psycholożką i terapeutką Ewą Woydyłło-Osiatyńską.

Ze względu na okoliczności nie możemy wspólnie świętować 4 czerwca na tradycyjnym koncercie ani na innych wydarzeniach rocznicowych. Ale to właśnie dziś, podobnie jak w 1989 roku, szczególnie ważne stają się solidarność i społeczna odpowiedzialność. Z jeszcze większą uwagą przyglądamy się też pojęciom wolności i możliwości wyboru. Czym jest wolność? Czym wybór, a czym wolność wyboru? To pytania wokół których zbudowaliśmy nasz wirtualny program obchodów.

PROGRAM:

Wszystkie materiały zostaną wyemitowane, a wydarzenia transmitowane na fan page’u Domu Spotkań z Historią na Facebook’u.

4.06.2020, godz. 11.00
Kim są dziś niepokorne? Jaki procent wszystkich działaczy opozycji stanowiły kobiety? Anna Czerwińska i Agnieszka Grzybek, kuratorki wystawy „Niepokorne 1976–1989” przygotowanej przez Dom Spotkań z Historią, opowiedzą o roli kobiet w opozycji oraz o pracy nad wystawą. Szczegóły dotyczące otwarcia ekspozycji podamy wkrótce.

4.06.2020, godz. 15.00
Ewa Kulik, dyrektorka Fundacji Batorego oraz jedna z bohaterek wystawy „Niepokorne 1976–1989”, opowie o swojej działalności opozycyjnej.

4.06.2020, godz. 19.00
Pokaz filmu „Niespodzianka ‘89”. Dokumentalny zapis wydarzeń z przełomowego roku 1989 w Warszawie. Ich świadkowie i uczestnicy opowiadają o obradach Okrągłego Stołu, kampanii wyborczej i wyborach 4 czerwca, ogłoszeniu wyników, niezwykłej atmosferze warszawskiej wiosny 1989 roku oraz o fenomenie i znaczeniu miejsca, jakim dla mieszkańców stolicy była Kawiarnia Niespodzianka – siedziba Warszawskiego Komitetu Obywatelskiego „Solidarność”.

4.06.2020, godz. 20.00
Ewa Woydyłło-Osiatyńska, terapeutka i psycholożka, odpowie na pytania o znaczenie wolności, jej granice oraz o odpowiedzialność i poczucie wewnętrznej kontroli.

4.06.2020, godz. 21.00
Klub Komediowy wybiera wolność, czyli improwizowany koncert na żywo online. Wystąpią: Maciej Chwała, Anna Iwanek, Mateusz Lewandowski i Marta Podobas. Artyści będą towarzyszyć Stevie’emu Wonderowi w trakcie jego wizyty w Warszawie, sprawdzą, który odcinek „Panny dziedziczki” został wyemitowany w telewizji i zdradzą, dlaczego w 4 czerwca 1989 roku „styl na Madonnę” był już przebrzmiały.

Ponadto pokażemy, jak przez lata świętowaliśmy wolność i przypomnimy sporo ciekawych materiałów, które zgromadziliśmy w tym czasie. W czerwcu DSH udostępni aplikację poświęconą wyborom 4 czerwca 1989 roku, w której znajdą się relacje uczestników tamtych wydarzeń, m.in. Henryka Wujca, Beaty Chmiel, Janiny Jankowskiej, Jana Lityńskiego, Joanny Szczepkowskiej. Nagrania pochodzą z Archiwum Historii Mówionej Domu Spotkań z Historią i Ośrodka KARTA.

****

Od 2009 roku Dom Spotkań z Historią organizuje obchody święta wolności w rocznicę pierwszych częściowo wolnych wyborów, które odbyły się 4 czerwca 1989 roku. Jeszcze nie w pełni wolne, otworzyły drogę do zbudowania państwa bardziej demokratycznego, suwerennego, wyzwolonego z więzów centralnie planowanej gospodarki. Co roku przypominamy uczestników i świadków tamtych wydarzeń oraz podkreślamy, jak fundamentalne znaczenie dla historii Polski miały przełomowe wydarzenia z 1989 roku.

Wydarzenie na FB: https://www.facebook.com/events/540921523455971/