null

Semper Fidelis, czyli 30-lecie klubu kombatanta

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Zdjęcie z uroczystości 30-lecia Bielańskiego Klubu Kombatanta w sali widowiskowej urzędu dzielnicy.

25 października w sali widowiskowej Urzędu Dzielnicy odbyła się uroczysta gala z okazji 30-lecia Bielańskiego Klubu Kombatanta.

Klub rozpoczął swoją działalność w 1993 roku. Zrzesza przedstawicieli różnych środowisk kombatanckich, działających na terenie północnej Warszawy. Upowszechnia i utrwala historię Polski, współorganizując wraz z naszym urzędem uroczystości patriotyczne, prowadząc lekcje żywej historii i nieustanie apelując o pamięć dla tego pokolenia, które walczyło i ginęło za wolną Ojczyznę.

– Chcę podziękować naszym kombatantom, w szczególności przewodniczącemu klubu por. Józefowi Kassykowi, za Wasze zaangażowanie w dbanie o to, aby pamięć o bohaterach i wydarzeniach tamtych wojennych lat nie przepadła. Dzięki Wam możemy uczyć się tego, co znaczy być patriotą i Polakiem – mówił Grzegorz Pietruczuk, burmistrz dzielnicy.

Podczas uroczystości odznaczenia otrzymali: 

  • Jerzy Sacewicz i Henryk Radecki – za wybitne zasługi dla Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych, 

  • kapitan Stanisław Lipiński – kombatancką gwiazdę pamięci "Polska Niepodległa 1918", 

  • Artur Gierwatowski, Szymon Lasocki, Józef Kopeć, Irena Klim-Strupińska, Magłorzata Lisiecka, Henryk Buchalski – za zasługi dla Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych,

  • por. Witold Gębicz, por. Witold Grzybowski, Urszula Przymus, Henryk Ratyński – honorowe odznaki Bitwy Warszawskiej.

– Wolność i ojczyzna nie są dane raz na zawsze. Należy o nie walczyć, nie tylko kultywując historyczną pamięć, lecz także aktywnie budując jej wielkość i siłę na co dzień – mówił por. Józef Kassyk.

Dyplomy za wieloletnią aktywność i działalność członkowską w szeregach Klubu Kombatanta oraz podtrzymanie tradycji patriotycznych otrzymali: pułk Stanisław Łazarski, ppłk Krzysztof Terczyński, kap. Stanisław Lipiński, por. Witold Gębicz, por. Witold Grzybowski, Grażyna Chrapkowska-Macieszyńska, Michalina Kuc, Urszula Przymus, Henryk Ratyński, Henryk Radecki, Jerzy Sacewicz, Wanda Szafran oraz Tadeusz Ziemak.

– Jako świadkowie historii przełamujecie tę barierę pamięci, którą stawia nowoczesność, a która rozprasza uwagę nie tylko ludzi młodych, ale też i moje pokolenie – mówiła Katarzyna Potapowicz, zastępczyni burmistrza.

Uroczystość uświetnił koncert Chóru Harfa, założonego w 1906 roku i działającego nieprzerwanie od tego czasu, który skupia amatorów, miłośników śpiewu niezależnie od wieku, zawodu i wykształcenia.

Zdjęcie przedstawia występ męskiego chóru Harfa, na przodzie widoczny dyrygent, a na scenie śpiewacy w różnym wieku.
Zobacz galerię (5 zdjęć)
Zdjęcie przedstawia porucznika Józefa Kassyka z dyplomem uniesionym wysoko, burmistrza Grzegorza Pietruczuka i zastępcę burmistrza Katarzynę Potapowicz.
Zdjęcie przedstawia kombatanta, który niesie kwiaty i odznaczenie, wracając na swoje miejsce ze sceny.
Zdjęcie przedstawia grupę osób na scenie, których wyróżnionych odznaczeniami Bitwy Warszawskiej.
Zdjęcie przedstawia burmistrza Grzegorza Pietruczuka, wręczającego jednemu z wyróżnionych dyplom za wieloletnią działalność w szeregach Klubu Kombatanta. W tle widać innych wyróżnionych.