25 października w sali widowiskowej Urzędu Dzielnicy odbyła się uroczysta gala z okazji 30-lecia Bielańskiego Klubu Kombatanta.
Klub rozpoczął swoją działalność w 1993 roku. Zrzesza przedstawicieli różnych środowisk kombatanckich, działających na terenie północnej Warszawy. Upowszechnia i utrwala historię Polski, współorganizując wraz z naszym urzędem uroczystości patriotyczne, prowadząc lekcje żywej historii i nieustanie apelując o pamięć dla tego pokolenia, które walczyło i ginęło za wolną Ojczyznę.
– Chcę podziękować naszym kombatantom, w szczególności przewodniczącemu klubu por. Józefowi Kassykowi, za Wasze zaangażowanie w dbanie o to, aby pamięć o bohaterach i wydarzeniach tamtych wojennych lat nie przepadła. Dzięki Wam możemy uczyć się tego, co znaczy być patriotą i Polakiem – mówił Grzegorz Pietruczuk, burmistrz dzielnicy.
Podczas uroczystości odznaczenia otrzymali:
-
Jerzy Sacewicz i Henryk Radecki – za wybitne zasługi dla Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych,
-
kapitan Stanisław Lipiński – kombatancką gwiazdę pamięci "Polska Niepodległa 1918",
-
Artur Gierwatowski, Szymon Lasocki, Józef Kopeć, Irena Klim-Strupińska, Magłorzata Lisiecka, Henryk Buchalski – za zasługi dla Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych,
-
por. Witold Gębicz, por. Witold Grzybowski, Urszula Przymus, Henryk Ratyński – honorowe odznaki Bitwy Warszawskiej.
– Wolność i ojczyzna nie są dane raz na zawsze. Należy o nie walczyć, nie tylko kultywując historyczną pamięć, lecz także aktywnie budując jej wielkość i siłę na co dzień – mówił por. Józef Kassyk.
Dyplomy za wieloletnią aktywność i działalność członkowską w szeregach Klubu Kombatanta oraz podtrzymanie tradycji patriotycznych otrzymali: pułk Stanisław Łazarski, ppłk Krzysztof Terczyński, kap. Stanisław Lipiński, por. Witold Gębicz, por. Witold Grzybowski, Grażyna Chrapkowska-Macieszyńska, Michalina Kuc, Urszula Przymus, Henryk Ratyński, Henryk Radecki, Jerzy Sacewicz, Wanda Szafran oraz Tadeusz Ziemak.
– Jako świadkowie historii przełamujecie tę barierę pamięci, którą stawia nowoczesność, a która rozprasza uwagę nie tylko ludzi młodych, ale też i moje pokolenie – mówiła Katarzyna Potapowicz, zastępczyni burmistrza.
Uroczystość uświetnił koncert Chóru Harfa, założonego w 1906 roku i działającego nieprzerwanie od tego czasu, który skupia amatorów, miłośników śpiewu niezależnie od wieku, zawodu i wykształcenia.
Powiązane treści
-
-
Artykuł