null

27. Międzynarodowy Festiwal Sztuki Ulicy 2019 - Teatr Ognia i Papieru (Polska) "Relikwiarz"

Drukuj otwiera się w nowej karcie
nazwa, Kochanowskiego 22, Warszawa

Relikwiarz – spektakl zrealizowany w autorskiej konwencji Teatru Ognia i Papieru. Scenografię, obiekty, lalki wykonano z różnego rodzaju preparowanego papieru, tektury, kartonu i blachy stalowej poddanej działaniu rdzy o różnej intensywności. Niezwykle ważnym środkiem ekspresji jest  tu ogień, tak destruktor jak też konstruktor teatralnej rzeczywistości. Symbolika kolorów, ognia, stalowej i papierowej materii tworzy uniwersalną opowieść o imponderabiliach, o rzeczach i sprawach najważniejszych. Scenka umieszczona w ustawionym na stole kubiku to swoisty relikwiarz, w którym zaistnieją najważniejsze dla artysty sceny z jego życia oraz istotne sensy i wartości – osobiste relikwie.

Istotną rolę odgrywa w spektaklu muzyka skomponowana i nagrana przez profesjonalnego, młodego kompozytora teatralnego i multiinstrumentalistę Piotra Zygmę.

 

Reżyseria i scenografia: Grzegorz Kwieciński

Muzyka: Piotr Zygma

Współpraca: Marcin Wartalski

Występują: Grzegorz Kwieciński , Emilia Obara, Piotr Zygma (wykonanie muzyki na żywo)

 

Teatr Ognia i Papieruto autorski teatr Grzegorza Kwiecińskiego – łódzkiego reżysera i artysty-plastyka. Teatr powstał w 1978 roku w Lublinie, a po trzech latach przeniósł się do Łodzi, gdzie ma swoją siedzibę do dzisiaj. Pierwszy spektakl Teatru Ognia i Papieru odbył się podczas Kwalifikacyjnego Kursu Instruktorów Teatru Lalek, 1 sierpnia 1978 roku w Gardzienicach.  Jak opowiada Grzegorz Kwieciński: „Na miejscu się okazało, że niczego nie ma. Ale trwała tam budowa, czyli remont pałacu /.../. I ja zacząłem z tego budować swoje rzeźby, obiekty. Nie było czym tego oświetlić więc pomyślałem sobie, że oświetlę to ogniem. No i jak to zacząłem oświetlać ogniem, to myślę: Acha, świetnie, to w ogóle jest piękna rzecz”. I tak narodził się teatr plastyczny, którego siłą sprawczą stał się ogień, odgrywający w kolejnych realizacjach Kwiecińskiego niebagatelną rolę. Artysta wypracował własny, oryginalny styl, posługujący się znakiem plastycznym i obrazem, rozpoznawalny nie tylko w Polsce, ale i za granicą. Teatr Ognia i Papieru, razem ze swoim twórcą, wędruje po całym świecie – zespół grał na najważniejszych festiwalach teatru lalkowego i alternatywnego na Węgrzech, we Francji, Szwajcarii, w Niemczech, w Szwecji, Indiach, Panamie, Pakistanie, Ekwadorze i USA.
 

Szczegółowy program festiwalu na www.sztukaulicy.pl.

***

Honorowy patronat na Festiwalem objęło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Prezydent m.st. Warszawa Rafał Trzaskowski.

27. Międzynarodowy Festiwal Sztuka Ulicy dofinansowano ze środków m. st. Warszawy, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej

Partnerem Festiwalu sąOśrodek Kultury Ochoty, Bielański Ośrodek Kultury, Praskie Centrum Koneser

Patroni medialni: TVP Warszawa, Radio Dla Ciebie, Nasze Miasto, Przewodnik In Your Pocket, Kulturalnie.waw.pl, Mowianamiescie.pl, Warszawa.pl, Teatrdlawas.pl, E-teatr.pl, City Poster.

Organizatorem Festiwalu jest Stowarzyszenie Scena 96

7 lipca, godz. 21.00, Metro Słodowiec