null

27. Międzynarodowy Festiwal Sztuka Ulicy 2019 - Teatr Ewolucji Cienia "Rozpoznani Nierozpoznani"

Drukuj otwiera się w nowej karcie
nazwa, Kochanowskiego 22, Warszawa

 

Rozpoznani Nierozpoznanito spektakl odwołujący się do dzieła Magdaleny Abakanowicz – do jej najbardziej monumentalnej plenerowej instalacji rzeźbiarskiej, zatytułowanej Nierozpoznani, ulokowanej w poznańskim parku na Cytadeli. Praca przedstawia grupę 112 odlanych z żeliwa postaci, pozbawionych głów oraz indywidualnego charakteru. Ponad dwumetrowe figury zmierzają w różnych kierunkach, tworząc wrażenie bezimiennego, bezładnego tłumu. Gromady anonimowych, niemal identycznych postaci były stale powracającym motywem w twórczości artystki, budziły grozę oraz niepokój, stanowiły wstrząsającą egzystencjalną metaforę. Jak opisuje Karol Sienkiewicz:„Figury Abakanowicz nie posiadają twarzy, tego elementu autonomii, który w największym stopniu decyduje o cechach osobniczych człowieka. Pozbawione twarzy nie mają też tożsamości, nie mogą się wypowiedzieć, nie mają prawa głosu. Mimo że każda postać zachowuje pewne cechy szczególne czy odróżniające jedną od drugiej, tego właściwie się nie dostrzega. Liczy się powtarzalność, identyczność, bezosobowość. Jednostka zawsze ginie w tłumie, ale też w tłumie zajmuje przypisane sobie miejsce”.

 

Z wypowiedzi zespołu:

„Zaczynając nasze widowisko w punkcie, w którym Magdalena Abakanowicz pozostawiła swój tłum – niejako podejmujemy wyzwanie. Spektakl jest, podobnie jak dzieła tej znakomitej rzeźbiarki, autonomiczną wypowiedzią artystyczną, dotykającą spraw uniwersalnych, w tym wypadku kwestii wolności i zniewolenia jednostki ludzkiej, a nawet całych zbiorowości.
Ożywiając Nierozpoznanych pokazujemy co się stanie, gdy tłum niemal identycznych postaci zacznie zyskiwać indywidualność: odkrywców, manipulatorów, wodzów, zbawców i zbrodniarzy. Pokazujemy jak <<nierozpoznani>> walcząc o indywidualność ulegają prorokom czy ideologom, by po chwili na powrót przypominać zunifikowany i bezkształtny tłum. Ukazując jednostkę na tle zbiorowości zastanawiamy się nad istotą tożsamości człowieka, nad tym co go stymuluje do działania i jakie są skutki tych działań, dochodząc do wniosków, które raczej do optymistycznych nie należą.

Spektakl jest plastyczno-ruchową podróżą przez dzieje, ukazaną z perspektywy zbiorowości. Chociaż odwołujemy się do doświadczeń narodów głównie europejskich, można w nim znaleźć również i szersze odniesienia historyczne, co stanowi o uniwersalizmie przesłania”.

Reżyseria: Wioletta Dadej
Scenariusz, scenografia: Sławomir Dadej
Muzyka: Paweł Głosz
Kostiumy: Izabela Kolka
Światło, dźwięk: Dariusz Dadej

Występują: Aleksandra Woźniak, Aleksandra Mazurek, Alicja Wachowiak, Aniela Kokosza, Anna Dadej, Anna Świątnienko,  Damian Dadej,  Edyta Kaczyńska,  Edyta Sosnowska,Emilia Drożdżyńska, Emilia Dadej,  Jan Chojnacki, Jeremiasz Kokot, Kacper Kujawa, Kamil Zawadzki, Katarzyna Hildebrańska, Lena Wawrzynkiewicz, Maja Osińska, Mirosław Ogórek, Piotr Rawicki,  Sławomir Dadej, Wioletta Dadej.

Szczegółowy program festiwalu na www.sztukaulicy.pl.

***

Honorowy patronat na Festiwalem objęło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Prezydent m.st. Warszawa Rafał Trzaskowski.

27. Międzynarodowy Festiwal Sztuka Ulicy dofinansowano ze środków m. st. Warszawy, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej

Partnerem Festiwalu sąOśrodek Kultury Ochoty, Bielański Ośrodek Kultury, Praskie Centrum Koneser

Patroni medialni: TVP Warszawa, Radio Dla Ciebie, Nasze Miasto, Przewodnik In Your Pocket, Kulturalnie.waw.pl, Mowianamiescie.pl, Warszawa.pl, Teatrdlawas.pl, E-teatr.pl, City Poster.

Organizatorem Festiwalu jest Stowarzyszenie Scena 96

6 lipca, godz. 21.30, Metro Słodowiec