null

100. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości

Drukuj otwiera się w nowej karcie

Punktualnie o godzinie 12.00 w całej Polsce został odśpiewany hymn Rzeczypospolitej Polskiej. W ten sposób w całym kraju uczciliśmy 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.  Podobnie było na Bielanach, gdzie przy pomniku Józefa Piłsudskiego na terenie Akademii Wychowania Fizycznego odbyła się uroczystość patriotyczna.

To podniosłe wydarzenie zgromadziło wielu mieszkańców Bielan oraz przedstawicieli władz dzielnicy, w tym: burmistrza Tomasza Mencinę, wiceburmistrzów Magdalenę Lerczak i Włodzimierza Piątkowskiego, senator RP Barbarę Borys-Damięcką., rektora Akademii Wychowania Fizycznego Andrzeja Mastalerza, bielańskich kombatantów oraz przedstawicieli przedszkoli, szkół i uczelni wyższych.

W swoim przemówieniu burmistrz wspominał: „Walka o niepodległość to nie tylko romantyczna epopeja napoleońska i szwoleżerska szarża Jana Kozietulskiego w wąwozie Samosierry, strajk uczniowski w pruskiej szkole we Wrześni lub powstańczy czyn zbrojny. To przede wszystkim wielka i mozolna praca u podstaw, budująca w świadomości pokoleń potrzebę budowy nowoczesnego państwa. (...) Pamiętajmy o tej nauce, gdyż dzięki zgodzie powszechnej, mając już wolne państwo, możemy osiągnąć znacznie więcej...”

Po części oficjalnej w sali muzealnej Akademii Wychowania Fizycznego Józefa Piłsudskiego nastąpiło odsłonięcie tablicy pamiątkowej z okazji 100. rocznicy niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej. Odsłonięcia dokonali burmistrz Tomasz Mencina oraz rektor AWF Andrzej Mastalerz.

Zwieńczeniem rocznicowych obchodów był koncert pt. „Paderewski inspiracje na dwie klawiatury i wibrafon”, który odbył się w sali widowiskowej Urzędu Dzielnicy Bielany. Muzyczne wariacje nt. utworów jednego z ojców polskiej niepodległości zaprezentowali: Artur Dutkiewicz, Michał Szymanowski i Karol Szymanowski.

Dziękujemy, że w tym wyjątkowym dniu zechcieli być Państwo razem z nami.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć.

Zobacz galerię (83 zdjęć)