null

100 lat – "Nasz Dom" – wystawa plenerowa

Drukuj otwiera się w nowej karcie

100-lecie założenia Zakładu Wychowawczego Nasz Dom (Dom Dziecka nr 1 "Nasz Dom" im. Maryny Falskiej) i 91 lat jego obecności na warszawskich Bielanach to wspaniała okazja – by przywołać dzieje placówki tak blisko związanej z losami stolicy, a o rok tylko młodszej od Rzeczypospolitej. Placówki od lat pielęgnującej tradycję i jednocześnie szukającej w zmieniającej się rzeczywistości nowej tożsamości.

„Nasz Dom jest jednym z niewielu […] zakładów wychowawczych o tak długoletniej działalności” – podkreślali byli jego mieszkańcy przy okazji jednej z wcześniejszych rocznic. „…zastępował dom rodzinny tysiącom wychowanków. Dla każdego z nas był na jakiś czas, na długie lata, domem dzieciństwa […]. Przeżywaliśmy tu wspólnie dobre i złe czasy. Dom nie był oazą spokoju, nie ominęły go dramaty wojny, ewakuacji i czas odbudowy.

Te wspólne przeżycia wzmacniały więź z Domem i z tymi, z którymi przyszło nam razem żyć. Jest to zakład szczególny, którego historia nie powinna ulec zapomnieniu”.

Niech więc wystawa plenerowa przypomni na nowo losy Naszego Domu, służąc też jako zapowiedź listopadowego 100. jubileuszu jego istnienia. Dedykowana jest przede wszystkim ludziom: tym, którzy niegdyś tworzyli Dom i już ich dawno nie ma; byłym wychowankom, którzy „chętnie do niego wracają, i tym, co zapomnieli, że kiedyś w nim mieszkali”; obecnym pracownikom i domownikom, bo dla nich „tradycje Naszego Domu powinny stać się chlubną genealogią”.

Teresa Skudniewska, Marta Ciesielska, Zuzanna Sękowska

Wystawę można oglądać na oglądać na ogrodzeniu vis a vis Urzędu Dzielnicy Bielany przy ul. S. Żeromskiego 29.