null

100 lat Maria Piechotkowa – wystawa plenerowa

Drukuj otwiera się w nowej karcie

Od momentu narodzin każdy zaczyna budować własny pomnik. W przyszłości stanie się on świadectwem naszych czynów i dokonań. Niektórzy budują skromne pomniki, niektórzy nietrwałe... Wielu decyduje się na pomniki istniejące w sercach i umysłach, lecz tylko swoich najbliższych. Niewielu tworzy dzieła trwale widoczne. Na Bielanach mamy to szczęście, że taki pomnik powstał.

To pomnik ludzkich dokonań, wyobraźni i myśli w postaci zrealizowanych projektów bielańskich osiedli, stworzonych przez Marię Piechotkę wraz z mężem Kazimierzem. Myśl i wyobraźnia architektoniczna państwa Piechotków na trwałe wpisała się w krajobraz naszej dzielnicy. To osiedla Bielany I–IV, które zostały wpisane przez Stowarzyszenie Architektów Polskich na prestiżową listę Dóbr kultury współczesnej. Dzięki ich zamysłowi na Bielanach mogły w przyjaznym otoczeniu dorastać liczne pokolenia, dzielić swoje radości i smutki, budować własne życie i powodzenie ze świadomością, że spokojny sen czeka właśnie w bielańskim mieszkaniu... Czy to dużo? Pamiętajmy, że najwspanialszy jest nie ten pomnik, który budzi powszechny zachwyt, ale ten, z którego istnienia mogą korzystać wszyscy, który staje się niezbędną częścią naszego życia. Na tym właśnie polega wielkość dzieła Pani Marii.

Zapraszamy do obejrzenia wystawy poświęconej wybitnym architektom bielańskich osiedli mieszkaniowych, którą można oglądać na ogrodzeniu Zespołu Szkół nr 35 im. Zofii Jaroszewicz "Kasi" (ul. S. Żeromskiego 22/28) naprzeciwko Urzędu Dzielnicy Bielany.

Wystawa została przygotowana przez Urząd Dzielnicy Bielany w ramach obchodów Jubileuszu 100. urodzin Pani Marii Piechotki. Realizatorem wystawy jest Dom Spotkań z Historią.

Zdjęcie z wystawy.
Zobacz galerię (4 zdjęć)
Zdjęcie z wystawy.
Zdjęcie z wystawy.
Zdjęcie z wystawy.